Plazma apelin düzeyi ile koroner kollateral dolaşımı arasındaki ilişki
Relationship between plasma apelin level and coronary collateral circulation
- Tez No: 326247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIDVAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Koroner kollateral varlığı ya da yokluğu akut iskemi sırasında hayati önem taşımaktadır. Anjiyogenez koroner kollateral oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Apelinin potent bir anjiyogenik faktör olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak literatürde koroner kollateral gelişimi ile ilişkisine dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada, koroner arter hastalığı olan hastalarda plazma apelin düzeyi ile koroner kollateral dolaşımı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza koroner anjiyografi yapılıp koroner arterlerin proksimal veya orta segmentinde %90 tıkanıklık saptanan toplam 132 (34 kadın, 98 erkek; ort. yaş: 63.5 ± 10.3 yıl) hasta alındı. Kollateral gelişimi Rentrop-Cohen sınıflamasına göre yapıldı. 2 veya 3. derece kollaterali olanlar iyi kollateral grubunu (64 hasta), 0 veya 1. derece kollaterali olanlar da kötü kollateral grubunu (68 hasta) oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Objective: The presence or absence of coronary collaterals is of vital importance during acute ischemia. Angiogenesis play an important role in coronary collateral vessel formation. In previous studies it is shown that apelin is a potential angiogenetic factor. But in these studies there is no data about apelin and coronary collateral circulation relationship. In our study our aim is to investigate the relationship between plasma apelin level and coronary collateral circulation in patients with coronary artery disease. Methods: One hundred and thirty two patients with stable angina pectoris who were performed coronary angiography and in which more than %90 obstruction detected in the proximal or medial segments of coronary arteries are included to our study (34 females, 98 men; average age: 63,5 ± 10,3 years). Coronary collateral degree was graded according to the Rentrop-Cohen classification. Patients with grade 2 or 3 collateral degree were included in the good collateral group (64 patients) and and the patients with grade 0 or 1 collateral degree were included in the poor collateral group (68 patients).