Serum IL-12/TGF-Beta1 oranının ateroskleroz yaygınlığı üzerine olan etkisi
The effect of serum IL-12/TGF-Beta1 ratio on extend of atherosclerosis
  1. Tez No: 326246
  2. Yazar: HASAN ATA BOLAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Günümüzde kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler gelişmiş ülkelerde tüm ölümlerin yaklaşık yarısından, gelişmekte olan ülkelerde ise dörtte birinden sorumludur. Aterosklerotik damar hastalığı gelişimine bakıldığında ise inflamasyonun önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu nedenle proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokinlerin aterosklerotik koroner arter hastalığı seyrine olan etkilerini değerlendirmek amacıyla, çalışmamızda; aterosklerotik koroner arter hastalığı oluşumuna zemin hazırladığı gösterilen hipertansiyon, hiperlipidemi, sigara içimi ve diyabetes mellitus gibi geleneksel risk faktörlerinin (medikal tedavi ile kontrol altında olsalar bile) serum okside LDL ve yd-CRP düzeylerini artırabildiğinin ve böylelikle oluştuğu kanıtlanması planlanan bu oksidatif ortamda, aterosklerotik sürecin seyrini ve aterosklerotik koroner arter hastalığı yaygınlığını IL-12 ve TGF-Beta1 arasındaki dengesizliğin belirleyebileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Aralık 2011-Aralık 2012 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Kardiyoloji Polikliniğine tipik vasıfta göğüs ağrısı nedeni ile başvuran, yapılan efor testi veya miyokard perfüzyon sintigrafisinde iskemi bulgusu izlenmesi üzerine koroner anjiografi uygulanan, 25 yaş üstünde ve aterosklerotik koroner arter hastalığı için en az bir geleneksel risk faktörüne sahip 80 hasta dahil edildi. Hastalarda mevcut geleneksel risk faktör(ler)inin medikal tedavi ile kontrol altında olması koşulu arandı ve akut koroner sendrom tablosundaki hastalar çalışmadan dışlandı. Bulgular: Hastalar; CASS 20 skorlarına göre ateroskleroz saptanmayanlar, ateroskleroz yaygınlığı düşük düzeyde olanlar ve ateroksleroz yaygınlığı yüksek düzeyde olanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların bazal karakteristikleri ve demografik özellikleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Recently, the deaths related to cardiovascular diseases are responsible approximately half of all deaths in developed countries and quarter of all deaths in developing countries. Inflammation plays an important role in development of atherosclerotic vessel disease. So that; in our study, to examine the effect of proinflammatory and antiinflammatory cytokines on the progression of atherosclerotic coronary artery disease, firstly we aim to show that presence of traditionally risk factors (hypertension, diabetes mellitus, smoking and hiperlipidemia) that are under controlled by medical treatment can cause accretion of serum oxidized LDL and hs-CRP levels. Secondly we aim to show that, in this oxidative environment that is proved to be formed, disequilibrium between IL-12 and TGF-Beta1 can determine the progression of atherosclerosis and extent of atherosclerotic coronary artery disease. Method: Eighty patients, over twenty five years old, who applied between December 2011-December 2012 to Gazi University Hospital Cardiology Policlinic because of typically characterized chest pain and who have at least one traditionally risk factor and had positive exercise test or myocardial perfusion scintigraphy including evidence of ischemia and finally have been performed coronary angiography because of these reasons are included our study. Traditional risk factor(s) present in patients should be under controlled by medical therapy and patients who had acut coronary syndrome were excluded from this study. Findings: Patients were seperated into three groups according to their CASS 20 scores as patients had no atherosclerotic lesion, patients had low grade extend of atherosclerosis and patients had high grade extend of atherosclerosis. There was no significant differance between the groups in terms of characteristic and demographic properties. While the extend of atherosclerosis increased, average of serum oxidized LDL levels (73,6±3,24 / 144,4±4,45 / 243±9,3 ng/ml), average of serum hs-CRP levels (4,21±0,25 / 11,1±0,2 / 17,7±0,32 mg/lt) and average of serum IL-12 levels (3,33±0,15 / 9,70±0,22 / 23,60±0,46 pg/ml) increased too, average of serum TGF-Beta1 levels (32,1±0,59 / 18±0,28 / 6,74±0,42 ng/ml) decreased, contrastly. This synergy was statistically meaningful. Result: We have shown that even with medical treatment under control, presence of traditional risk factors can elevate serum oxidized LDL and hs-CRP levels and this accretion is compatible with extent of atherosclerotic coronary artery disease. In this way, presence of oxidative and inflammatory environment has been argued and we have shown that in this environment the dominant cytokine in related vessel intima designates the attendant of atherosclerosis. While the proinflammatory cytokines that are secreted by T helper cells are proatherogenic, the antiinflammatory cytokines, like TGF-Beta1 secreted by Treg cells, are antiatherogenic.