Üç farklı esneklik antrenmanlarının dikey sıçrama performansı üzerine etkileri
The effects of three different stretching techniques on vertical jumping performance
- Tez No: 326252
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN, PROF. DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma, antrenmanlar ve müsabakalar öncesinde uygulanan ısınma safhasında kullanılması gereken en uygun germe yönteminin belirlenmesi amacı ile yapıldı.Yöntem: Çalışmaya üniversiteli 100 erkek sporcu (yaş=22,8±3,4; boy=1,79±0,1cm; kilo=76,9±11,1 kg; spor yaşı=10,3±4,1; BMI=23,7±2,5) gönüllü olarak katıldı. Uygulama; Dinamik ısınma (DI), balistik germe (BG), Progresif Nöromuskuler Fasilitasyon + balistik germe (PNF+BG) ve PNF+statik germe (PNF+SG) olarak dört ana bölümden oluştu. Her gönüllü için tüm protokol tek günde tamamlandı. Tüm germe uygulamalarında sırt ekstansörleri, gluteus maksimus ve hamstring kas grupları tek germe drili ile gerdirildi. Her germe bilateral olarak 4 set uygulandı. Balistik uygulamada germe 5 sn.'ye süre ile gerçekleştirildi. PNF+BG uygulamada, PNF tekniğinin ardından 5 sn.'lik balistik germe yapıldı. PNF+statik uygulamada ise PNF tekniğinin ardından 30 sn süre ile statik germe yapıldı. Isınma ve germe uygulamaları sonrasında dikey sıçrama performansları Kollar Salınımda Dikey Sıçrama (KSDS) ile değerlendirildi. Denekler esnekliklerine ve ısınma sonrasındaki başlangıç dikey sıçrama performanslarına göre kendi içlerinde gruplandırıldılar.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to determine the most appropriate stretching method during warm-up period before explosive exercises.Methods: One hundred voluntary male athletes (age=22,8±3,4; heigth=1,79±0,1cm; weigth=76,9±11,1 kg; sport age=10,3±4,1; BMI=23,7±2,5) participated in this study. Procedure consisted of four stages as aerobic warm-up (AW), ballistic stretching (BS), Progressive Neuromuscular Facilitation plus ballistic stretching (PNF+BS) and PNF plus static stretching (PNF+SS). All stages were completed in one day for each participant. In all stretching treatments lumbal extansor, gluteus maximus and hamstring muscles were stretched with a single stretching exercise. Each stretching treatment was applied four sets bilaterally. In ballistic treatment, stretching was performed for 5 seconds. In PNF+BS treatment, ballistic stretching was carried out for 5 seconds after PNF technique. In PNF+static treatment, static stretching was carried out for 30 seconds after PNF technique. Vertical jump (VJ) performance was evaluated by Counter Movement Jump (CMJ). Participants were divided into groups within the total group according to their flexibility and prejump performances after warm-up.