Kas içi enjeksiyonlara bağlı ağrının ve anksiyetenin azaltılmasında 'shotblocker'ın etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shotblocker on reducing pain and anxiety associated with intramuscular injection
  1. Tez No: 326253
  2. Yazar: NEŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHID
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu randomize, çift kontrollü, tek kör, deneysel araştırma, erişkin hastalarda ShotBlocker`ın intramüsküler enjeksiyona bağlı ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, bir kamu hastanesinin enjeksiyon polikliniğine başvuran, kendisine Diklofenak Sodyum 75mg/3ml istem edilmiş 18-80 yaş arasında toplam 180 hastadan oluşmuştur. Hastalar yaşa ve cinsiyete göre randomize edilerek uygulama, plasebo ve kontrol grubuna alınmışlardır. Uygulama grubundaki hastalara ShotBlocker kasiçi enjeksiyon boyunca tutularak uygulandı, plasebo grubuna ShotBlocker'ın ters yüzeyi (çıkıntıları olmayan) enjeksiyon bölgesinde enjeksiyon boyunca tutularak uygulandı ve kontrol grubunda ise herhangi bir araç kullanmadan kasiçi enjeksiyon işlemi uygulandı. Hastaların onamı alındıktan sonra, veriler toplanmıştır. Hastaya kasiçi enjeksiyon uygulanmıştır. Enjeksiyondan önce ve sonra Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği uygulanmış ve nabız hızı sayılmıştır. Hastanın boyu ve kilosu ölçülmüş Hasta Tanıtım Formu uygulanmıştır. Enjeksiyondan sonra Visüel Analog Skala-VAS ile Enjeksiyondan Memnuniyet Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde çok yönlü varyans analizi-One way-ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon testi kullanılmıştır.Hastaların yaş ortalaması 46,68±13,53 yıldır. Uygulama grubunun kasiçi enjeksiyona bağlı ağrı şiddeti puanının plasebo ve kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptanmıştır (p=0,000). Plasebo ve kontrol grubundaki hastaların ağrı şiddeti puanları arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Uygulama grubunda enjeksiyondan memnuniyet düzeyi diğer iki gruba göre yüksek bulunmuştur (p=0,000). Ancak plasebo ve kontrol grubu arasında memnuniyet puanları arasında fark saptanmamıştır (p>0.05). Hastaların yaşı, cinsiyeti, daha önce kendisine enjeksiyon uygulanıp-uygulanmayışı, enjeksiyon sayısı gibi değişkenlerin hastanın algıladığı ağrı şiddetini etkilemediği bulunmuştur (p>0,05). Enjeksiyondan korkan hastaların ağrı şiddeti enjeksiyondan korkmayan hastalara oranla daha yüksek bulunmuştur (p=0,011). Hastaların algıladığı ağrı şiddeti azaldıkça, kas içi enjeksiyondan memnuniyetinin artmıştır (p=0,000). Kadınların enjeksiyondan memnuniyet düzeyi erkeklere göre daha yüksekti (p=0,047). Kas içi enjeksiyondan sonra hastaların nabız hızı azaldı (p=0,000). Uygulama grubunda durumluk anksiyete düzeyi enjeksiyondan sonra enjeksiyondan öncekine göre yükseldi (p=0,012). Kadınlarda enjeksiyondan önce durumluk anksiyete erkeklere göre daha yüksekti (p=0,028). Hastaların enjeksiyondan önce durumluk anksiyeteleri arttıkça, enjeksiyondan sonra da durumluk anksiyetelerin arttı (p=0,000).Sonuç olarak; ShotBlocker'ın kas içi enjeksiyona bağlı ağrıyı azalttığı, plasebonun ağrıyı azaltmadığı, hastanın kas içi enjeksiyondan memnuniyetini arttırdığı, fakat durumluk anksiyete düzeyini yükselttiği saptanmıştır. Kas içi enjeksiyona bağlı ağrının azaltılmasında ShotBlocker'ın etkisini farklı nonfarmakolojik yöntemlerle karşılaştıran ileri çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized, double-controlled, single blind, experimental study was to examine the effect of ShotBlocker on pain and anxiety associated with intramuscular (IM) injection in adult patients.The sample of the study was consisted of a total of 180 patients aged between 18 and 80, who attended the outpatients injection clinic of a state hospital with a medical order for IM Diclofenac Sodium 75 mg/3 ml. Patients were included into experimental, placebo and control groups in a randomized manner in accordance with age and gender. For the patients within the experimental group, ShotBlocker was applied by being held on the injection area throughout the intramuscular (IM) injection; for the patients within the placebo group, the reverse surface of the ShotBlocker (without protrusions) was held in the injection area throughout the IM injection, and for the patients within the control group, no tools were used throughout the IM injection.After the consent of the patients was taken, related data were collected. IM injection was applied to the patient. State-Trait Anxiety Scale was applied and pulse rate was counted before and after the injection. The height and weight of patient was measured and Patient Identification Form was filled. After the injection, Visual Analog Scale (VAS) and Injection Satisfaction Scale were applied. In analyzing the data, multi-way variance analysis, One way-ANOVA, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney, Wilcoxon tests were used.The average age of the patients was 46,68±13,53 years. The pain severity scores in patients of experimental group was lower than those in patients in placebo and control group (p=0,000). No significant difference was found between the pain severity scores in patients of placebo and control group (p>0.05). The level of satisfaction with injection was found higher in patients of experimental group than in other two groups (p=0,000). However, no difference was found between scores of satisfaction of patents in placebo and control group (p>0.05). Variables such as age group, gender, any previous injection experience, the number of injection was found to be ineffective in the pain intensity perceived by patient (p>0,05). Pain severity was higher in patients who have injection fear than patients who have not injection fear (p=0,011). As the perceived pain intensity decreased, the satisfaction with IM injection increased (p=0,000). The level of satisfaction with IM injection was higher in females than in males (p=0,047). The pulse rate of patients decreased after IM injection (p=0,000). The state anxiety level in experimental group was higher in post-injection period than pre-injection period (p=0,012). The pre-injection state anxiety level was higher in females than in males (p=0,028). As the pre-injection state anxiety level increased, the post-injection state anxiety level increased (p=0,000).As a result, it has been found that ShotBlocker have reduced the pain associated with IM injection and increased patients satisfaction with IM injection, but increased the state anxiety level. It is suggested that further research be done comparing the effect of ShotBlocker with different non-pharmacological methods in reducing the pain associated with IM injection.