Basketbolda fitlight antrenmanlarının çeviklik performansı belirleyicileri üzerine etkisi ve basketbola özgü çeviklik testinin geliştirilmesi
The effects of fitlight training on agility performance determinants in basketball and the development of a basketball specific agility test
- Tez No: 960718
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fitlight teknolojisi ile desteklenen çeviklik antrenmanlarının üniversite düzeyindeki basketbolcuların fiziksel ve reaktif çeviklik performansları üzerindeki etkilerini incelemek ve basketbola özgü çeviklik testi geliştirmektir. Çalışmaya, üniversite düzeyinde basketbol oynayan 14 kadın, 14 erkek sporcudan oluşan toplam 28 basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 12 hafta boyunca, basketbol antrenmanlarının içerisinde haftada beş gün, en az 20 dakika süren Fitlight destekli çeviklik antrenmanları uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde çeviklik performanslarını değerlendirmek amacıyla Illinois Agility Testi, T-Test ve 505 Agility Testi kullanılmış; fiziksel ve reaktif çeviklik performans göstergeleri olarak ise reaksiyon süresi, sezinleme zamanı, sırt/bacak kuvveti, denge, esneklik, dikey sıçrama ve 20 metre sürat parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış, ön test - son test karşılaştırmaları ve regresyon analizleri yapılmış, cohen d etki büyüklüğü değerleri hesaplanmıştır. Bulgulara göre, kadın sporcularda üç çeviklik testinde (Illinois, T-Test, 505) anlamlı gelişmeler kaydedilmiş; erkek sporcularda ise özellikle Illinois testinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilerleme gözlenmiştir. Araştırmanın önemli çıktılarından biri, basketbolun özgün yapısını yansıtan reaktif bir çeviklik testinin geliştirilmesidir. Bu testte sporcular, üç sayı çizgisi boyunca beş farklı noktada rastgele yanıp sönen Fitlight sensörlerine yönelerek reaksiyon vermekte ve bu süreçte yön değiştirme, hızlanma-yavaşlama, görsel dikkat ve motor karar verme gibi çeviklik bileşenleri bütüncül şekilde ölçülmektedir. Sonuç olarak, Fitlight destekli çeviklik antrenmanlarının hem fiziksel hem de reaktif çeviklik performansı üzerinde olumlu etkiler yarattığı belirlenmiş ve geliştirilen özgün testin sahada geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur. Bu çalışma, basketbola özgü çeviklik ölçümlerine yönelik literatüre yenilikçi bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of agility training supported by Fitlight technology on the physical and reactive agility performance of university-level basketball players and to develop a basketball-specific agility test. A total of 28 volunteer basketball players, comprising 14 female and 14 male university-level athletes, participated in the study. For a duration of 12 weeks, participants underwent Fitlight-assisted agility training integrated into their regular basketball sessions, five days per week, with each session including at least 20 minutes of agility-focused exercises. During the data collection process, agility performance was assessed using the Illinois Agility Test, T-Test, and 505 Agility Test. Additionally, various physical and reactive agility performance indicators were evaluated, including reaction time, perception time, back and leg strength, balance, flexibility, vertical jump, and 20-meter sprint. Data analyses were performed using the SPSS software, employing pre-test and post-test comparisons, regression analyses, and calculations of Cohen's d effect size values. The findings indicated statistically significant improvements in all three agility tests (Illinois, T-Test, 505) among female athletes, while male athletes demonstrated significant progress particularly in the Illinois Agility Test. One of the notable outcomes of this research is the development of a novel basketball-specific reactive agility test that reflects the unique structural demands of the sport. In this test, athletes respond to randomly flashing Fitlight sensors positioned at five different locations along the three-point line. During this task, they perform movements involving direction changes, acceleration and deceleration, visual attention, and motor decision-making. This setup allows for a comprehensive evaluation of agility components in a sport-specific context. In conclusion, Fitlight-assisted agility training was found to have positive effects on both physical and reactive agility performance. Furthermore, the developed test was shown to be a valid and reliable measurement tool in practical settings. This study offers an innovative contribution to the literature on basketball-specific agility assessment.