Tedavisi planlanmış vital süt dişi pulpalarındaki enflamasyonun sitokin düzeyleri yardımıyla belirlenmesi
Evaluation of inflammation by cytokine levels on vital primary teeth pulps
  1. Tez No: 326260
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Vital amputasyon tedavisi sonrası görülebilen bazı olumsuzlukların ortaya çıkmasının nedenlerinden biri tedavi sırasında pulpadaki biyolojik durum ve pulpanın enfeksiyondan etkilenme derecesidir. Son yıllarda çeşitli biyolojik durumlardaki pulpalarda sitokinler incelenerek sitokin seviyeleri ile klinik teşhis arasında objektif verilere dayanan bir ilişki kurulmaya çalışılmaktadır.Çalışmamızda üç farklı vital amputasyon tedavisi (Ca(OH)2, Formokrezol, MTA) uyguladığımız, çürüğün pulpaya ulaşmadığı (iatrojenik perforasyon) ve ulaştığı (çürükle perforasyon) toplam 44 süt dişinden alınan pulpa örneklerindeki IL-1, IL-6, IL-8 ve TNF- düzeylerini saptayarak, tedavininbaşarısıyla olan ilişkisini göstermeye çalıştık. Çürüksüz ve irreversibl pulpitisli süt dişlerini pozitif ve negatif kontrol grubu olarak kullandık. Toplam 76 dişten elde edilen pulpa örnekleri eppendorf tüplerindeki PBS içinde -800C'de saklandı. Örnekleri sitokin düzeyleri ELISA testi yardımıyla belirlendi. Çalışma gruplarındaki amputasyon tedavisi yaptığımız dişler 18 ay boyunca klinik ve radyografik olarak takip edildi.Bulgularımıza göre, çürükle perfore olan grupta başarı düzeyi iatrojenik perfore olan gruba göre düşük olmasına rağmen fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Kullanılan materyaller başarı sırasına göre MTA (%92,3), Formokrezol (%78,6) ve Ca(OH)2 (%41,2) olarak bulunmuştur. Ca(OH)2 başarısı çürükle perfore olan dişlerde anlamlı olarak düşüktür. Çürükle perfore olan dişlerin IL-6 ve IL-8 düzeyleri iatrojenik perfore olan gruba göre yüksektir. TNF- düzeyi iatrojenik olan dişlerde yüksektir. Materyal çeşidi gözetilmeksizin başarısız olan dişler değerlendirildiğinde, IL-1, IL-6 ve IL-8 düzeylerin başarılı olan dişlere göre yüksektir.Sonuç olarak, çürükle perforasyon pulpadaki enflamasyon düzeyini arttırmakta ve bu durum özellikle Ca(OH)2 amputasyonu uygulandığında başarısızlığa yol açmaktadır. MTA, FK'e göre daha başarılıdır ve alternatif bir amputasyon materyali olabilir.
Özet (Çeviri)
Dental pulps biological status and the interference of infection to pulp are some of the failure causes of vital pulp therapy. In recent years, the researchers are investigating the relationship between pulp status and clinical symptoms via detecting pulpal cytokine levels.In our study, weve performed three different vital pulp therapy methods (Ca(OH)2, Formocresol, MTA) to mechanically(MExp) and cariously(CExp) exposed primary molar teeth. Weve harvested pulp samples from these teeth, intact primary molars (positive control) and irreversible infected primary molars (negative control). Totally 76 pulp sample have stored at -800C until ELISA analysis to detect theIL-1, IL-6, IL-8 and TNF- levels. The teeth with vital pulp therapy have followed up clinically and radiographically for 18 months. Weve investigated the relationship between the success rates of pulpotomy treatment and cytokine levels.After 18 months follow-up the success rates of materials were 92.3%, 78.6% and 41.2% for MTA, formocresol and Ca(OH)2 respectively. According to our results, the success rate of CExp teeth was lower than the MExp teeth. However the difference wasnt statistically significant. The difference was significant when the pulpotomy agent is considered. The difference between CExp and MExp teeth were significant in Ca(OH)2 pulpotomy treatment group. The IL-6 and IL-8levels were significantly higher in CExp teeth than MExp teeth without any consideration to pulpotomy materials. TNF- level was higher in MExp teeth. The IL-1, IL-6 and IL-8levels in unsuccessful teeth were higher than the successful teeth.As a result, the pulpal inflammation increases when the carious lesion expose the pulp and that situation effects the success rate of treatment especially in Ca(OH)2 pulpotomy treatment. MTA can be used as an alternative pulpotomy agent to Formocresol.