Koroner arter bypass greft ameliyatı uygulanan hastalarda müzik terapinin temel yaşam bulguları, ağrı, anksiyete ve hastanede kalış sürelerine etkisi
The effects of music thearpy on the patietnts having coronary artery bypass greft operation in terms of pain, anxiety and the duration of the stay in hospital
- Tez No: 326259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
KORONER ARTER BYPASS GREFT AMELİYATI UYGULANAN HASTALARDA MÜZİK TERAPİNİN TEMEL YAŞAM BULGULARI, AĞRI, ANKSİYETE VE HASTANEDE KALIŞ SÜRELERİNE ETKİSİBu çalışma, açık kalp cerrahisi yöntemiyle KABG ameliyatı yapılan hastalara, ameliyat öncesi dönemden başlayarak müzik terapinin ameliyat sonrası ağrı algılama ve anksiyete düzeyine, temel yaşam bulgularına (kan basıncı, oksijen saturasyonu, kalp atım hızı, solunum, vücut ısısı), analjezik kullanım miktarı ve hastanede kalma sürelerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak planlanmıştır.Araştırma Afyonkarahisar ili Özel Park Hastanesi, Kalp Damar Cerrahi Bölümü'nde yapılmış olup, 1 Mart-31 Ekim 2011 tarihleri arasında KABG ameliyatı yapılan 112 hasta araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında bilgilendirilmiş onam formu, hasta tanıtım formu, ameliyat öncesi ve sonrası hasta izlem formları, algılanan ağrı şiddetinin değerlendirilmesi için VAS (Vizuel Analog Skala) ağrı skalası (49), anksiyete düzeyini belirlemeye yönelik Sürekli ve Durumluk Anksiyete Ölçeği (STAI-I ve STAI-II) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MUSIC THEARPY ON THE PATIETNTS HAVING CORONARY ARTERY BYPASS GREFT OPERATION IN TERMS OF PAIN, ANXIETY AND THE DURATION OF THE STAY IN HOSPITALThis study aims to examine the effect of music therapy beginning from the period prior to operation on pain perception, the level of anxiety, physiologic parametres (blood pressure, oxygen saturation, heart beat rate, inhilation, body temperature), the amount of the use if analgesic and the duration of the stay in hospital of the patients who have had CABG operation. For such an aim, the sudy has been planned as randomise controlled trials.The study was carried out in Cardiovascular Surgery Department of the Private Park Hospital in Afyonkarahisar. 112 patiens who had CABG operations between 1 March 2011 and 31 October 2011 made up the population of the study. The data collection tools used in the study are as follows: informed consent form, patient identification form, patient follow-up form before and after the operation, VAS (Visual Analog Scale) pain scale (49) to assess the level of pain, STAI-I and STAI-II to determine the level of anxiety.