Keten tohumu kullanımının menopozal semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of using flax seed on the menopausal symptoms and quality of life
  1. Tez No: 326261
  2. Yazar: NURAY EGELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARUHAN, PROF. BİJEN KIVÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırma, menopozal dönemde keten tohumu kullanımının ve eğitimin kadınların menopozal semptomları deneyimleme durumları ve yaşam kaliteleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış, ön test-son test, kontrol grup desenli deneysel bir araştırmadır. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği' ne başvuran, örneklem kriterlerine uyan, 140 menopozlu kadın ile dört grupta yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Birey Tanılama Formu, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Deney 1 grubuna 3 ay boyunca keten tohumu, deney 2 grubuna keten tohumu ve menopoza ilişkin eğitim, deney değişken grubuna doktor istemi ile üç ay boyunca HRT ve kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study is an empirical (pre-test, post-test, control grouped designed) research to analyze the effect of using flax seed and training through the menopause period on womens menopause symptoms and quality of life. Research was conducted in obstetrics and gynecology outpatient department of Pamukkale University on 140 menopausal women in 4 groups. Data of the research are collected by using patient assessment form, menopause rating scale and SF-36 quality of life scale. In experiment group 1, women used flax seed for three months. In group 2, women used flax seed and had training, in the experiment variable group women had hormone replacement therapy regarding the doctors order through the three months and nothing was done for the women in the control group. To conduct the research, ethical approval of the authorizations were obtained from scientific and ethical committee of Ege Universtiy Nursing College and by the institute that the research conducted.According to monitoring, for women in the experiment 1, experiment 2 and experiment variable groups, its determined that average score of menopausal symptoms rating decreased and physical health average score value of SF-36 quality of life scale increased.