Geometrik morfometri yöntemi ile cinsiyet belirleme üzerine bir örnek
An example of sex identification by the method on the geometric morphometric
  1. Tez No: 326268
  2. Yazar: SEMİN BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geometrik morfometri yöntemi, ilgili noktaların kartezyen koordinatlarının istatistiksel anali-zidir. İstatistiksel anlamlılıktaki üç boyutlu şekil ve boyut analizi, biyolojik antropolojide geliştirilen yeni araştırma yöntemlerinden birisidir. Bu yeni gelitirilmiş olan analiz yönteminde, cranial şekilleri karşılaştırmada, özel noktalar kullanılarak kimliklendirmeler yapılmaktadır. Bu çalışmalar, adli olgu-ların ve evrimsel değişimlerin incelenmesinde büyük öneme sahiptirler.Tez çalışmasında, kadın ve erkek kafatasları arasındaki farklılıklar ve cinsiyete bağlı kimliklendirme yapılmıştır. Bu amaçla, kimlik bilgisi bilinmeyen 24 crania'ya ait noktalardan ölçü alınmıştır. Kullanılan kafatasları, İ.Ü. Tıp Fakültesi ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabi-lim Dalları'ndan alınmıştır. Veriler, Cr6bInd yöntemi ile analiz edilmiştir. Cinsiyet belirlemelerinde şekil ve boyut analizi yapmada kullanılan bir tekniktir.Bu tez çalışmasında, 12 kadın ve 11 erkek kafatası başarılı bir şekilde analiz edilmişken; 1 crania, analiz yapılamamıştır.Bütün bu değerlere göre, incelenen grup, Akdeniz alt kayış şeridinden geçen ve Avrupa göç kollarına dâhil olan Mezopotamya bölgesine benzerlik göstermektedir. Özellikle kuzey doğu toplu-luklarıyla bir yakınlık söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Geometric morphometrics is the statistical analysis of form based on Cartesian landmark coordinates. Statistical shape and size analysis, a relatively a new method for biological anthropology research, compares cranial forms by using spesific landmarks determined by identificational prominences in both forensic and evolution.In this study, we aimed to identify of differantiate between femail and mail crania of human. Cranial landmarks data were taken from manual of 24 unknown crania subjects from both of department of Anatomy at Istanbul University, Faculty of Medicine and Istanbul University, Faculty of Cerrahpaşa Medicine. This data were analysed using Cr6bInd by R. Wright. The purpose of this research is to apply such techniques to quantitively describe in craniofacial traits the degree and pattern of shape and size sexual dimorphism.In this study, we analysed that identificatinol success in both 12 femail and 11 mail, and also 1 unanalysed crania were.As a result of this study has been showed that these groups are like those in The Mediterranean population from Mesopotamia, and in especially northeastern countries.