Sadistik ve mazoşistik davranışların cinsel yönelimler açısından incelenmesi, adli tıbbi yaklaşım
Analyzing the sadistic and masochistic behaviors? from the point of sexual orientation, and a forensic medicine research examination
- Tez No: 326267
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Sosyoloji, Forensic Medicine, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
İlk bölüm ilgili literatür taramasının yapıldığı bölümdür. Çalışmanın konusu; sadistik ve mazoşistik davranışların cinsel yönelimler açısından incelenmesi, adli tıbbi yaklaşımdır. Literatür taramasında cinsel kimlik ve cinsel yönelim, sadizm ve mazoşizm, sadist mazoşist ilişkilerde adli tıbbi uygulamalar konu edinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü saha çalışmasının anlatıldığı bölümdür. Bu bölümde, öncelikli olarak katılımcılara uygulanmış olan anket ve bu anketin oluşum süreci anlatılmıştır. Ankete katılan bireylerin demografik özellikleri incelenerek, grafiklerle bu demografik yapı analiz edilmiştir. Anket verileri çeşitli istatistik yöntemler ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler ve açıklamalar bu bölümde yer almaktadır.Bu çalışmada, İstanbul il genelinde, heteroseksüel, eşcinsel ve trans bireylerin sadizm ve mazoşizme yaklaşımlarındaki farklılık ve benzerlikler saptanmıştır. Bu bireylerin yaşadıkları cinsel ilişkiyi nasıl tanımladıkları, sadizm ve mazoşizm kavramlarını bilip bilmediklerinin cevabı aranmıştır.Son bölümde ise, bulgular açıklanarak, ilgili literatür ile kıyaslanmıştır. Çalışma süresinde elde edilen bulgular son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first section is the section that literature review has been made. The study?s topic is to analyze the sadistic and masochistic behaviors? from the point of sexual orientation, and a forensic medicine research examination. In literature review, sexual identity, sexual orientation, sadism, masochism, forensic medicine practices in sadistic and masochistic relationship topics have been mentioned.The second section is the section that field research is talked about. In this section, primarily, the questionnaire and the preparing process of the questionnaire have been mentioned. The demographical specialties of the participants of the survey have been analyzed. The data of the survey has been analyzed with statistical methods. Explanations about the data have taken part in this section.In this study, differences and similarities, in heterosexual, homosexual and transsexual?s approach have been determined. How people define their sexual relationship, and if they know the concepts of sadism and masochism, have been searched.In the last section, data of the survey has been clarified and data has been compared with the related literature. The findings during this study have been discussed in the last section.