Puva tedavisi alan mikozis fungoides hastalarında deri kanseri riski
Skin cancer risk in mycosis fungoides patients treated with puva
  1. Tez No: 326288
  2. Yazar: MALİKA UMAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dermatolojide sık kullanılan bir tedavi şekli olan fototerapinin akut ve kronik olmak üzere çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan fototerapi yöntemleri içinde PUVA tedavisi sekonder deri kanseri gelişimi açısından diğerlerine göre biraz daha riskli olarak kabul edilmektedir. Ancak bu riskin varlığı ve düzeyi hakkında ülkemizde geniş seri çalışmaları ile gösterilmiş veri bulunmamaktadır. Mikozis fungoideste (MF) uygulanan PUVA tedavisi diğer hastalıklara göre daha uzun sürebilmektedir. Bu durum sekonder deri kanseri gelişimini saptamak için PUVA tedavisi alan MFli hastaların düzenli olarak izlenmesini önemli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı PUVA tedavisi görmüş ve uzun süre takip edilmiş MF hastalarında PUVA tedavisinin deri üzerine kronik yan etkilerini, özellikle deri kanseri gelişimi açısından araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalında yapıldı. Çalışma grubunu kliniğimizin MF polikliniğinde kayıtlı olan, 1994 ile 2006 yılları arasında PUVA tedavisi almış, 5 yıldan fazla süreyle izlenmiş ve 2012 yılında takipleri sürmekte olan hastalar oluşturdu. Hastaların bir bölümü nüks nedeniyle birkaç kür PUVA tedavisi almıştı. PUVA tedavisinin deri üzerine kronik yan etkileri açısından kontrol dermatolojik muayene bulguları retrospektif olarak değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan MF'li 17'si kadın, 33ü erkek, toplam 50 hastanın, yaş ortalaması 52.6±12.5 olarak belirlendi. Bu hastaların polikliniğimizdeki ortalama takip süreleri 10.2±2.8 yıl, PUVA tedavisine ortalama başlama yaşı 42.1±12.4 olarak saptandı. Hastaların aldığı ortalama toplam UVA dozu 552.8±371.6 J/cmolarak saptandı. Ortalama seans sayısı 163±216.8 (ortanca 110.5) olarak belirlendi. Altı hastada (%12) PUVA lentigoları saptandı. Hastaların 2sinde (%4) takipleri süresince deri kanseri (bazal hücreli karsinom ve Bowen hastalığı (in situ karsinom), birer hastada) gelişimi saptandı. Her iki hastada PUVA lentigoları da bulunmakta idi. Tedavi süresi ile deri kanseri gelişimi arasındaki ilişkiye bakıldığında, deri kanseri gelişen hastalarda ortalama seans sayısı 295.5±7.8, deri kanseri gelişmeyen hastalardaki ortalama seans sayısına (157.5±219.8) kıyasla yüksek olarak dikkat çekti. PUVA lentigosu gelişimi ile kutane malignite gelişimi arasındaki ilişki anlamlı bulundu (p=0.01).2Sonuç: Çalışmamızda PUVA tedavisine başlanmasından itibaren en az 5 yıl geçen hastalarda deri kanseri gelişim oranı %4 (2 hasta) olarak saptandı. Bununla birlikte saptanan lezyonların ikisi de morbiditesi düşük tümörlerdi ve izlem altındaki hastalarda erken teşhis edilmişlerdi. Sekonder deri kanseri gelişimi gösteren 2 hastada PUVA tedavisi seans sayısı ve maruz kalınan toplam UVA dozlarının diğer hastalara kıyasla oldukça yüksek olduğu gözlendi. Takip süremiz ortalama 10 yıl ile sınırlı olmakla birlikte ultraviyole hasarının hastaların yaşam süresine olumsuz bir etkisi gözlenmedi. PUVA tedavisinin deri kanseri eğilimini arttırıcı yan etkisinin, özellikle çok uzun süre tedavi alması gerekmeyen hastalarda sık bir sorun olmadığı ve düzenli izlem altındaki hastalarda ciddi komplikasyonlara neden olmadığı söylenebilir. Çalışmamızda PUVA lentigosu gelişen hastalarda sekonder deri malignitesi gelişme riskinin anlamlı olarak arttığı görülmektedir. Dolayısıyla PUVA lentigosu olan hastaların daha kısa aralıklarla izlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: Phototherapy is a common treatment modality in dermatology, which has several acute and chronic adverse affects. Among the phototherapy methods, PUVA treatment is considered to be associated with a relatively high risk for the development of secondary skin cancer compared to other phototherapy methods. However, there are no reports from our country related with the presence and extent of this risk. PUVA therapy administered in mycosis fungoides (MF) may take longer treatment duration than that in other diseases.Therefore, regular monitoring for the development of secondary skin cancer in MF patients treated with PUVA is important. The purpose of this study is to investigate the chronic effects of PUVA treatment on skin, especially for the development of skin cancer, in MF patients who were treated with PUVA and were followed for a long time.Materials and Methods: This study was performed at the Department of Dermatology and Venereology, Istanbul Medicine Faculty, Istanbul University. MF patients who received PUVA therapy between the years of 1994 and 2006 and followed up for more than five yearsand who were still being followed up in 2012 in our outpatient clinic for MF were included in this study. A subset of patients was treated for several times with PUVA due to recurrence.The findings of the control dermatological examinations were retrospectively evaluated in terms of chronic skin side effects of PUVA treatment including cutaneous malignancy.Findings: The study included 50 patients with MF (17 females, 33 males; mean age: 52.6±12.5 years). The average follow-up of these patients was 10.2±2.8 years, and the mean age of onset of PUVA therapy was 42.1±12.4 years. The average of total UVA dose was 552.8±371.6 J/cm. The average number of sessions was 163±216.8 (median 110.5). Six patients (12%) had PUVA lentigines. Two patients (4%) developed skin cancer in the followup period (basal cell carcinoma and Bowen's disease-in situ carcinoma-, in one patient each).Both patients had also PUVA lentigines. The mean treatment sessions in patients with skin cancer (295.5±7.8 sessions) was higher than those who did not develop skin cancer (157.5±219.8 sessions). There was a significant relationship between the development of the PUVA lentigines and cutaneous malignancy (p=0.01).4Conclusion: In our study, the rate of skin cancer development was 4% (2 cases) in the patients who started treatment with PUVA for more than five years ago. On the other hand, both skin malignancies were associated with low morbidity and the tumors were identified early during follow-up. The number of PUVA treatment sessions as well as total UVA dose were found to be very higher in 2 patients developing secondary skin cancer, compared to the ones who did not develop skin cancer. Although our avarage follow-up time was 10 years, no adverse effect of ultraviolet damage on the length of life span was observed. It could be statedthat development of skin cancer is not a common problem especially in patients who do not require long-term PUVA treatment. Moreover, it is not associated with any severe complications in patients who are regularly been followed up. The patients with PUVA lentigines have significantly increased risk for development of secondary skin malignancies.Therefore, we recommend monitoring patients with PUVA lentigines at shorter intervals