Selim ve malign tiroid hastalarında tiroidektomi öncesi anksiyetenin değerlendirilmesi: STAI-STATE, APAIS ve Smıley-VAS skorlarının karşılaştırılması
Evaluation of anxiety before thyroidektomi in patients with benign and malignant: comparison of scores of STAI-STATE, APAIS and Smiley-VAS
  1. Tez No: 326287
  2. Yazar: ÖMÜR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Preoperatif anksiyete cerrahi, anestezi ve postoperatif iyileşmeyi olumsuz etkiler. Bu konuda gerekli stratejilerin geliştirilebilmesi için öncelikle anksiyetenin değerlendirilmesi gereklidir. Bu tez çalışmasının temel amacı, selim ve malign patolojinin preoperatif anksiyete ve anksiyete nedenleri üzerine etkisini ortaya koymak ve ayrıca anksiyete ölçümünde kullanılan testlerin kendi hasta popülasyonumuz için uygunluğunu sınamaktır.Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamı alındıktan sonra, elektif total tiroidektomi operasyonu olacak 70 multinodüler guatr (MNG) ve 70 tiroid kanseri (TK) olgusu operasyondan 1-3 gün önce değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların demografik bilgileri kaydedilmiş, anksiyeteleri Sürekli Durum Anksiyete Envanteri (STAI, State-Trait Anxiety Invantory), Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Edinme Skalası (APAIS, Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale ) ve Görsel Analog Skala (Smiley-VAS, Visual Analog Scale) testleri ile ölçülmüş ve anksiyete nedenleri Modifiye Anksiyete Nedenleri Anketi (MANA) ile sorgulanmıştır.Bulgular: Hastaların yaşı 46.07±11.64 yıl, %75'i (n=105) kadın, %25'i (n=35) erkekti. Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA, American Society of Anesthesiologist) skoru 91 vakada (%66.4) I, 45 vakada (%32.8) II idi. Olguların %6.5'i (n=9) eğitim almamışken, %46.8'i (n=65) ilkokul, %46.8 ise ise ortaokul ve üzeri seviyeden mezundu. Gruplara göre sırası ile STAI, APAIS ve Smiley-VAS değerleri; malign grupta 49.21±8.1, 3.81 ±0.62, 4.23 ±1.6, selim grupta 48.36 ±8.6, 3.16 ±0.66, 4.08 ±1.8 olarak saptandı ve benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Preoperative anxiety adversely effects surgery, anesthesia, and postoperative recovery. Anxiety should be evaluated at first to develop the necessary strategies in this regard. The main objective of this thesis is to determine the effects of preoperative anxiety and causes of anxiety of benign and malignant pathologies as well as to assess the suitability of the tests used to measure anxiety in our patient population.Material and Methods: After obtaining ethics committee approval and patient consent, patients who scheduled to be operated for multinodular goiter 70 (MNG) and 70 thyroid cancer (TC) elective total thyroidectomy were evaluated at 1-3 days before surgery. Patients' demographic data were recorded and their anxiety levels were measured using STAI-state (State-Trait Anxiety Inventory), APAIS (Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale), and Smiley-VAS (Visual Analog Scale) tests and causes of anxiety were questioned by a modified questionnaire of anxiety causes (MANA).Results: The mean age of the patients were 46.07 ± 11.64 years with 75% (n=105) of the population female and remaining 25% (n=35) male. 91 patients (66.4%) were ASA I (American Society of anesthesiologist), 45 patients (32.8%) were ASA II. 6.5% of cases (n=9) did not receive primary education, 46.8% (n=65) graduated from primary school, 46.8% graduated from secondary school and higher levels. STAI, Smiley-VAS values and APAIS scores of the groups were statistically similar and were 49.21 ± 8.1, 3.81 ± 0.62, 4.23 ± 1.6 in the malignant group and 48.36 ± 8.6, 3.16 ± 0.66, 4.08 ± 1.8 in the benign group respectively.