Torakoskopi ve aksiller torakotomi yöntemleriyle yapılan akciğer rezeksiyonları sonrası komplikasyon, ağrı, performans ve hayat kalitesi karşılaştırması
The comparison of complication, pain, quality of life and performance, after the lung resections with thoracoscopy (vats) and axillary thoracotomy (at)
- Tez No: 326291
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ ALPER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Göğüs cerrahisinde akciğer rezeksiyonlarında yaygınca kullanılan posterolateral torakotomiden daha az invaziv olan iki farklı yöntem olan aksiler torakotomi (AT) ve videotorakoskopinin (VATS) hastalar üzerindeki fiziksel, biyokimyasal ve psikososyal etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntemler: Nisan 2010 Nisan 2011 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, primer akciğer kanseri tanısı almış veya akciğer kanseri tanısı dışlanamamış, operabl evrede periferik kitlesel lezyon bulunan hastalar çalışmaya alındı. Hastalara AT ve VATS ile akciğer rezeksiyonu uygulandı. Hastaların FEV1 değerleri, sigara içiciliği, Charlson komorbidite indeksleri, cinsiyet, yaş, insizyon uzunluğu, operasyon süresi, hastanede yatış süresi, drenaj süresi, hava kaçağı süresi, komplikasyon değişkenleri ölçüldü. Cerrahi travmaya immunolojik yanıtlarını değerlendirmek için preop, postop 6ncı, 24üncü ve 48inci saatlerdeki TNF-alfa, IL-1, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, CRP değerleri ölçüldü, görsel ağrı skalası (visual analog scale) ile değerlendirmeleri yapıldı. Subjektif performans ve hayat kalitesi durumu tespiti için preop, postop 1inci, 3üncü ve 6ncı aydaki Karnofsky performans durumu (Karnofsky performance status) hayat kalitesi anketleri dolduruldu.Bulgular: Yirmi beş hastaya VATS'la, 30 hastaya AT ile rezeksiyon uygulandı. Hastaların demografik verileri arasında anlamlı fark saptanmadı. Operatif veriler; hücre tipi, lezyonun karakteri, ameliyat süresi, rezeksiyon tipi, ameliyat sonrası yatış günü, drenaj günü, hava kaçağı günü ve komplikasyon varlığı verileri açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. CRP'de 0 ile 6 ve 48. saatler arasında, IL-6'da 0 ile 6, 24 ve 48. saatler arasında, IL-8'de 0 ile 24. saat arasında, IL-10'da 0 ile 24 ve 48. saatler arasında istatistiksel anlamlı fark saptanırken, KPS, QoL, VAS, TNF-alfa ve IL-1 değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.Sonuçlar: VATS tekniği, konvansiyonel yöntemlere göre daha az invaziv aksiller torakotomi yöntemiyle kıyaslandığında, erken dönemde komplikasyon ve hayat kalitesi üzerine anlamlı bir etkisi bulunmazken, immün sistemi daha az baskıladığı düşünülmektedir. Aksiller torakotomi de konvansiyonel tekniklere göre daha az invaziv olmasının yanında VATS kadar güvenli ve konforlu bir teknik olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This prospective randomized study compared the effects of axillary thoracotomy and VATS on acute phase responses, pain, performance status and quality of life in patients undergoing pulmonary resection.Patients and Methods: Fify-five patients with peripherically located lung lesions were enrolled into this study. Surgery was prospectively randomized to pulmonary lobectomy by VATS or axillary thoracotomy. FEV1, smoking habits, complications, Charlson comorbidity index, sex, age, length of incision, length of operation, length of hospital stay, length of chest tube and length of air leakage were measured. preoperative and postoperative TNF alpha, IL-1beta, IL-6, IL-8, IL-10, CRP values, visual analog scale, quality of life and performance status of the patients compared preoperatively and postoperatively.Results: Twentyfive patients had lung resection with VATS and 30 patients had with AT. Demographic variables were similar. There werent any statistical significance between two groups in terms of operative variables. Increasing at the measurement of CRP, IL-6, IL-8, IL-10 were statictically significant.Conclusions: VATS is a equivalent technique with axillary thoracotomy in terms of early complications and quality of life but VATS may cause less effects on immune system than AT. AT, beside being less invasive than posterolateral thoracotomy is a safe and feasible technique close to VATS.