Gemfibrozil'in kardeş kromatid değişim (KKD=SCE) oranına etkilerinin insan periferal lenfosit kültüründe incelenmesi
The effects of gemfibrozil rate of sister chromatid exchange investigation of human peripheral lymphocyte cultures
- Tez No: 326313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı gemfibrozil'in kardeş kromatid değişim oranına etkilerinin, insan periferal lenfosit kültüründe in vitro olarak araştırılmasıdır. İnsan kan lenfosit hücreleri, lenfosit kültüründe gemfibrozil'in 50 l, 100 l, 125 l ve150 l `lik dozları ile 24 saat etkileşime bırakılmıştır. Gemfibrozil uygulanmış deneme grupları negatif kontrol ve pozitif kontrol ile kıyaslandığında, uygulanan gemfibrozil dozlarının kardeş kromatid değişim oranında artışa yol açtığı belirlenmiştir. Ayrıca gemfibrozil konsantrasyonlarının artışı ile hücre replikasyon indeksinin düştüğü, KKD'nin arttığı ve KKD-replikasyon indeksi arasında negatif bir korelasyon (r = -0.97) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of gemfibrozil on sister kromatid exchange rate in human periferal lymphocyte culture in vitro. Human peripheral blood lymphocyte cells were treated with 50,100,125 and 150 µg /ml concentrations of Gemfibrozil for 24 h. A significant increase was observed for induction of sister kromatid exchange rate in all treatments of Gemfibrozil concentrations for 24 h comparing with the negative control and mitomycin C (MMC, 0.3 µg/ml) which was used as positive control. It is also observed that Gemfibrozil decreased the replication index (RI) in all the concentrations when compared with control and solvent control. and there was a negative correlation (r=-0.97) between SCE and replication index.