Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Autosomal dominant polycystic kidney disease evaluation of cognitive functions
- Tez No: 326312
- Danışmanlar: PROF. DR. S.TEVFİK ECDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH) en sık görülen kalıtsal böbrek hastalığıdır ve bu hastalıkta merkezi sinir sistemi dâhil birçok sistemde çeşitli bozukluklar gözlenebilir. Hipertansif olgularda özellikle renin anjiyotensin aldosteron sistemi inhibisyonunun kognitif foksiyonların korunması konusunda etkili olabileceğine dair güncel veriler yayınlanmıştır. Bildiğimiz kadarıyla ODPBH'nda kognitif fonksiyonlar ayrıntılı olarak incelenmemiştir.AMAÇ: Böbrek fonksiyonları korunmuş otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında kognitif fonksiyonları değerlendirmeyi amaçladık.METOTLAR: Böbrek fonksiyonları korunmuş ODPBH olguları ve yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından eşleştirilmiş olgulara uzman nöropsikolog tarafından ayrıntılı nöropsikolojik testler uygulanarak karşılaştırıldı. Tüm olguların eğitim durumları sorgulandı. Kan basıncı, boy ve kilo ölçümü yapıldı. Laboratuar incelemelerinden hemoglobin, MCV, lökosit, TSH, serbest T4, B12 vitamini, folat, spot idrarda mikroalbumin/kreatinin oranı, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol, albumin, total protein, C-reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı ve Cockcroft-Gault formülü ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı kaydedildi.BULGULAR: Kontrol grubundan bir olgu, hasta grubundan yedi olgu çeşitli durumlar nedeniyle çalışma dışı kabul edildi. On dokuz ODPBH olgusu ve 26 kontrol olgusu çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, boy, kilo ve beden kütle indeksi her iki grupta benzerdi. Hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulunan CRP dışındaki tüm laboratuar değerleri iki grup arasında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINTRODUCTION: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common hereditary kidney disease. In patients with ADPKD, various disorders can be observed in many organ systems including the central nervous system (CNS). Treatment of hypertension, particularly with renin-angiotensin-aldosterone system inhibitors have been shown to preserve cognitive functions. To our knowledge, cognitive functions were not investigated in patients with APKD.AIM: We aimed to evaluate cognitive functions of patients with ADPKD who have preserved renal functions.METHODS: Patients with ADPKD who had preserved kidney functions and age, gender and educational status matched subjects were enrolled. All the subjects were examined with detailed neuropsychological tests by experienced neuropsychologists. Blood pressure, height and weight were measured. Laboratory studies including hemoglobin, leukocyte, TSH, free T4, vitamin B12, folate, spot urine microalbumin to creatinine ratio, triglycerides, HDL cholesterol, LDL cholesterol, albumin, total protein, C-reactive protein and glomerular filtration rate estimated with Cockcroft-Gault formula were recorded.RESULTS: One case in the control group and seven cases in the patient group were excluded from the study. Nineteen ADPKD patients and 26 healthy subjects were enrolled. Age, gender, educational status, height, weight and body mass index were similar. All laboratory values were similar between the two groups except CRP which was significantly higher in the patient group than the control group.