Arteria thyroidea superior ile Nervus Laryngeus Superior' un ilişkisi ve klinik önemi
- Tez No: 32632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SALBACAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmada a. thyroidea superior ile n. laryngeus superior'un ilişkisi incelenmiştir. Özellikle tiroidektomiler sırasında a. thyroidea superior ve v. thyroidea superior'un bağlanması işleminde n. laryngeus superior'un ramus externus'u hasar görebilmekte ve istenmeyen komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu amaçla bu yapıların topografık anatomisine yardımcı olabilecek bir takım ölçümler gerçekleştirildi. Bu ölçümler sırasında a. carotis communis bifurkasyonunun cartilago thyroidea 'nın üst kenarına olan ortalama uzaklığı sağ tarafta 19.32 mm., sol tarafta 23.76 mm. olarak tesbit edildi. A. thyroidea superior'un toplam 40 preparatın 9'unda (% 22.5) karotid sistemden, a. carotis communis bifurkasyonu hizasından, geri kalan 32 preparatta (% 77.5) a. carotis extema'dan ayrıldığını gözledik. Ayrıca a. thyroidea superior'un ramus anterior ve ramus posterior dallarına 2 vakada (% 5) referans noktası olarak alınan tiroid bezi üst kutbunun altında, 5 vakada (% 12.5) tiroid bezi üst kutbu hizasında, 33 vakada ( % 82.5 ) tiroid bezi üst kutbunun 34üzerinde ayrıldığı tesbit edildi. A. thyroidea superior'un orijin aldığı yerden anterior ve posterior dallarına ayrıldığı yere kadar olan uzunluğu sağ tarafta ortalama 19.39 mm., sol tarafta 17.95 mm. olarak tesbit edildi. N. laryngeus superior'un ramus externus ve ramus intemus dallarına ayrıldığı seviye, sağ tarafta ortalama 15.36 mm., sol tarafta 18.62 mm. a. carotis communis bifurkasyonunun üzerinde ölçüldü. Preparatların 5'inde (% 12.5) n. laryngeus superior a. carotis externa ve interna arasından geçtikten sonra, geri kalan 35 preparatta (% 87.5) a. carotis externa ve interna arkasında dallarına ayrılmaktaydı. İncelenen bütün preparatlarda n. laryngeus superior'un ramus internus'unun a. laryngea superior'un arkasında ve iç tarafında yer aldığı gözlendi. A. ve v. laryngea superior aynı noktadan, n. laryngeus superior'un ramus internus'u ise bu yapıların yan tarafında, farklı bir noktadan membrana thyrohyoidea'yı delerek iç tarafa doğru uzanmaktaydı. Bütün preparatlarda n. laryngeus superior'un ramus internus'u ramus externus'tan daha kalın olarak tesbit edildi. N. laryngeus superior'un ramus externus'u a. thyroidea superior'un arka ve iç tarafında arterle çok yakın komşuluk yapmakta ve m. cricothyroideus'u delerek sonlanmaktaydı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, we studied the relation between superior thyroid artery and superior laryngeal nerve. During thyroidectomy operations, in which superior thyroid artery and vein are ligated, external branch of superior laryngeal nerve may be damaged, thus causing complications. For this purpose, a couple of measurements are performed to aid the physicians in the topographical anatomy of the region and these structures. During these measurements, the mean distance between carotid bifurcation and superior margin of thyroid cartilage is found to be 19.32 mm. on the right and 23.76 mm. on the left. In 8 cases out of 40 (22.5 %), we found superior thyroid artery emerging from the carotid system at the level of carotid bifurcation and in the remaining 32 (77.5 %) from arteria carotis externa. In 2 cases (5 %), superior thyroid artery gave rise to anterior branch and posterior branch below the level of superior pole of thyroid gland, which is referance level. In 5 of the cases (12.5 %), this branching 36was at the level of superior pole of thyroid gland and in 33 of the cases (82.5 %) this was above this level. The avarage distance of superior thyroid artery from the point where it emerged from the carotid system to the point where it gave rise to its external branch and internal branch is found to be 19.39 mm. on the right and 17.95 mm. on the left. Superior laryngeal nerve gave off its external and internal branches of 15.36 mm. above the level of carotid bifurcation on the right and 18.62 mm. on the left. In 5 of the cases (12.5 %) superior laryngeal nerve divides into its branches between internal carotid artery and external carotid artery where in 35 cases (87.5 %) this was behind these vessels. In all the cases we studied, we found internal branch of superior laryngeal nerve medial and posterior to superior laryngeal artery. Superior laryngeal artery and vein pierced thyrohyoid membrane at the same point, where internal branch of superior laryngeal nerve pierced the membrane at a different point beside that of the vessels and coursed towards the medial side. Ramus internus of superior laryngeal nerve is found to be thicker than the external branch in all the cases. External branch of superior laryngeal nerve was posterior and medial to arteria thyroidea and in close relationship with it while it ended piercing musculus cricothyroideus. 37