Marmara bölgesinde ruminantlardaki abort olgularında Leptospirozisin Levaditi ve immunohistokimyasal yöntemlerle teşhisi ve histopatolojik bulgularla karşılaştırılması
Diagnosis of Leptospirosis with Levaditi and immunohistochemical methods in abortion cases in ruminants in Marmara region and comparison with histopathological findings
- Tez No: 580507
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Leptospiroz, abort, ölü doğum, kısırlık ve süt verimi kayıplarına neden olan ve hayvancılık için ekonomik açıdan çok önemli, zoonoz karakterli, bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalığın bulaşması enfekte idrar, plasental sıvılar veya süt ile olur. Bulaşma enfekte hayvanlarla direkt temasla ya da enfekte hayvanların idrarı ile kirlenmiş su, toprak, gıda ve diğer maddelerle temas olarak indirekt şekilde gerçekleşir. Bu çalışmada, 2013-2018 yılları arasında Marmara bölgesindeki il ve ilçelerden Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsüne getirilen ruminantlardaki abort olgularından Leptospirozun immunhistokimyasal ve levaditi yöntemlerle teşhisi ve histopatolojik bulgularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal olarak 12 farklı ilden 750 kuzu, 218 oğlak ve 284 buzağı olmak üzere 1252 adet abort fötüs kullanılmıştır. Fötüslerin nekropsileri yapıldıktan sonra iç organlardan alınan örnekler rutin takipleri yapılarak, hematoksilen eozinle boyanmıştır. Ayrıca böbrekler, karaciğer ve akciğerlerden immunhistokimyasal (IHC) ve Levaditi yöntemleriyle Leptospira etkenleri aranmıştır. Çalışmada, makroskobik olarak bazı fötüslerde deri altı ödemleri ve vücut boşluklarında sıvı birikimi, ikterus, karaciğerde miliyer nekroz odakları görülürken, çoğunda otolitik değişiklikler izlendi. Mikroskobik incelemelerde karaciğerde periasiner nekroz ve böbrek tubullerinde nekroz ve hiyalin silindirlerine rastlandı. IHC yöntemle yapılan boyamalarda 1252 adet fötus numunesinin 160 tanesinde ve IHC pozitif örneklerin Levaditi yöntemle boyamalarında ise 108 adet pozitif boyanma tespit edildi. Levaditi boyama metodu ile etken tespiti sadece böbrek dokusunda yapılırken, karaciğer ve akciğerde etken tespiti yapılamadı. Ancak IHC metodu ile karaciğer, böbrek ve akciğerde de pozitif sonuç verdi. Sonuç olarak Marmara bölgesinde ruminantlarda Leptospiroza bağlı abort oranı %12,8 olarak belirlenmiştir. Leptospirozun teşhisinde, IHC metodunun Levaditi boyama yöntemine göre daha hassas olduğu gösterilmiştir. Ayrıca vaka sayılarının yıllar içersinde azalması aşılama çalışmalarına ve hayvan sahiplerinin hastalıkla ilgili bilgilendirilmesine bağlanmıştır. Çalışma sonucunda Marmara bölgesi için ruminantlarda Leptospirozun önemli bir abort sebebi olduğu ortaya konulmuş, hastalıkla ilgili farkındalığın arttırılması ve aşılamaların yapılmasının hastalıkla mücadelede çok etkin olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leptospirosis is a bacterial infection of zoonotic character, which causes abortion, stillbirth, infertility and milk yield losses and is very important for livestock economically. The disease is transmitted by infected urine, placental fluids or milk. Transmission is by direct contact with infected animals or indirectly by contact with water, soil, food and other substances contaminated with the urine of infected animals. In this study was aimed to diagnose and compare the abortion cases with leptospirosis in ruminants coming to Pendik Veterinary Control Institute from the provinces and districts of Marmara region between 2013-2018 by immunohistochemical and Levaditi methods and to compare with histopathological findings A total of 1252 aborted fetuses; 750 lambs, 218 kids and 284 calves from 12 different provinces were used as materials. After the necropsies of the fetuses, the samples taken from the internal organs were routinely followed and stained with hematoxylin eosin. In addition, Leptospira agents were searched by immunhistochemical (IHC) and Levaditi methods from kidneys, liver and lungs. In the study, macroscopically, some fetuses showed subcutaneous edema and fluid accumulation in body cavities, icterus and miliary necrosis foci in the liver, but most had autolytic changes. Microscopic examination revealed periaciner necrosis in liver and necrosis and hyaline cylinders in renal tubules. Positive staining was observed in 160 of 1252 fetus samples in IHC staining and Levaditi staining of IHC positive samples revealed 108 positive staining. Levaditi staining method was used to determine the agent only in kidney tissue, but not in the liver and lung. However, positive results were obtained in liver, kidney and lung by IHC method. As a result, the abortion rate of Leptospirosis in ruminants was determined as 12,8% in Marmara Region of Turkey. In the diagnosis of leptospirosis, IHC method is more sensitive than Levaditi staining method. In addition, the decrease in the number of cases over the years has been attributed to vaccinations and informing the animal owners about the disease. As a result of this study, it has been shown that leptospirosis has an important place in abortions in ruminants in Marmara Region of Turkey and it is concluded that raising awareness about the disease and vaccination will be very effective in combating the disease.