Sağlık çalışanlarında sigara bırakma prevalansı ve sigara içenlerde motivasyonel görüşmenin etkinliği
The prevalance of smoking of health workers and the effectiveness of motivational interviewing by smokers
- Tez No: 326383
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı motivasyonel yaklaşımın önemli bir ögesi olan karar dengesi görüşmesinin sağlık çalışanlarıonın sigara içme davranışını değiştirme konusunda niyet ve motivasyonları ve sigara tüketim miktarları üzerinde etkililiğinin incelenmesidir. Bunun yanında karar dengesi görüşmesinin etksinin sigara tüketim miktarını ve yaygınlığını azaltmak için yaygın olarak kullanılan eğitsel yaklaşımın etkisi ile karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının sigara içme prevalansının belirlenmesi ve sağlık çalışanlarının sigara kullanım davranışlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi de amaçlanmaktadır.Araştırma 2012 yılında Dr. Suat Seren göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesinde yürütülmüştür. 328 sağlık çalışanının 198'i kadın ( %60.4), 130'u erkek (% 39,6)' dir. Sigara içme prevalansı % 40,5(kadınlarda % 22,7,erkeklerde % 17,8), yaş ortalaması ise 37,24' dir.,Çalışmada verileri analiz etmek için SPSS 15, Khi kare analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile LSD post-hoc ve Pearson korelasyon analizi kullanışmıştır.Çalışmanın bulgularına göre, sigara kullanım yaygınlığı kadınlarda anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Nikotin bağımlılık testi erkeklerde anlamlı düzeyde erkek sağlık çalışanlarında kadın sağlık çalışanlarına göre yüksek saptanmıştır.Karar dengesi görüşmesi kısa dönem ve uzun dönemde eğitsel görüşme grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmamıştır. 30 günlük sigara tüketim miktarı her iki grup karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmamıştır.Sonuç olarak karar dengesi görüşmesinin sağlık çalışanları için sigara kullanım davranışını değiştirmeye önem ve hazır olma düzeylerini artması ve sigara kullanım miktarının azalması konusunda etkinliği eğitsel görüşme ile benzer düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is that effectiveness of decisional balance interviewing, that is an important element of motivational approach, intention and motivation of health workers about smoking behaviour changing and smoking consumption amount are reviewed. As well as the effectiveness of decisional balance interviewing is compared with the effectiveness of educational approach that is frequently applied to decrease amount and prevalance of smoking. Otherwise, the other goal of this research is that smoking prevalance of health workers determined and health workers smoking behaviour is investigated in terms of certain variables.The research was executed with health workers of Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs cerrahisi Eğitim ve Araştırma hospitalduring 2012. There were 328 health workers, 198 female (% 60,4) and 130 male (% 39,6). The smoking prevalance was % 40,5, female ( % 22,7), male (% 17,8), and the age avarage of the participants was 37,24.SPSS 15, Chi-square, One Day ANOVA, LSD posthoc method, Pearson Correlation analysis were used to analyse data.According to findings of the research, female health workers smoking prevalance were higher than male health workers. Male health workers had nicotin dependence level higher than female health workers.In this research that decisional balance interviewing founded not diffrent than educational interviewing group. 30 days cigarette consumption were not diffrent by thr motivational group and educational group.As a result, it can be stated that decisional balance interviewing is effective to redound importance and readiness levels to change smoking behaviour and decrease amount of cigarette consumption for health workers like educational interviewing.