Alkol Ve Sigara Tüketiminde Sosyodemografik Değişkenlerin Etkisi
The Effect of Socio-Demographic Factors on Alcohol and Tobacco Consumption
- Tez No: 326385
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alkol ve Sigara Tüketiminde Sosyodemografik Değişkenlerin EtkisiBirgül AydınYüksek Lisans Tezi , Ege Üniverditesi Tıp Fakültesi Psikyatri Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof Dr. Hakan ÇoşkunolTemmuz 2012Bu çalışmanın amacı, günümüz toplumumuzda gittikçe önemli bir sorun haline gelen alkol ve sigara tüketimi alışkanlığının artmasında hangi sosyodemografik değişkenlerin etkili olduğunu belirlemektir.Çalışmamızda 2010 yılı Hane Halkı Bütçe Anketi uygulamasından elde edilmiş mikro verisetinden faydalanılmıştır. Kullanılan veri setinde Türkiye genelinden rastlantısal olarak seçilmiş 10006 hanede yer alan kişilerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, iş durumu, gelir düzeyi gibi bilgileri yer almaktadır. Bunun yanı sıra hanelerin çeşitli ürün ve hizmetlere aylık olarak yaptığı harcamalara ait bilgiler mevcuttur. Bu çalışmada, bu hanelerin alkol ve tütün mamüllerine yapmış olduğu harcama bilgileri ve haneleri temsilen hanehalkı resinin çeşitli karakteristik özellikleri kullanılarak, alkol ve tütün tüketim alışkanlıkları ile bireye ait çeşitli özellikler arasındaki ilişki incelenmektedir.Buna göre Türkiye' deki hanelerin %55' i tütün mamüllerine yönelik harcama yapar iken, bu oran alkol ürünleri için %7 düzeyindedir. Bu haneleri temsilen aldığımız hane reislerinin %15'ini kadınlar oluşturmakta ve eğitim düzeyi açısından ise hane reisleri ağırlıklı olarak ilköğretim ve lise diplomasına sahip olmaktadır. Çalışmamızda örneklemimizi oluşturan hane reislerinin çoğunlukla erkeklerden oluşuyor olması ve belli bir yaşın üstündeki kesimi oluşturmasından dolayı sonuçlarımız Türkiye geneline yansıtılamaz. Çalışmamız sonucunda özellikle yaş, eğitim, gelir ve hane halkı yapısının sigara ve alkol tüketiminde önemli etkisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The Effect of Socio-Demographic Factors on Alcohol and Tobacco ConsumptionBirgül AydınMaster Thesis, Aegean University-Medical Faculty-Psychiatry DepartmentThesis Supervisor: Prof. Dr. Hakan ÇoşkunolJuly, 2012The main objective of this study is to analyze the socio-economic determinants of alcohol and tobacco consumption which is becoming an important social issue in todays society.In the analysis, we used the micro dataset which is obtained from the Household Expenditure Survey implemented by Turkish Statistical Institute. In this micro dataset there is information on human characteristics like age, gender, education, employment status and income level for the sample of 1006 households which were chosen randomly from Turkish population. In addition to these, there is also household level information regarding the amount of monthly expenditures made on varying goods and services. In this study, by using the data for household expenditure on alcohol and tobacco and linking these with the characteristics of the head of household, we analyzed the effect of human characteristics on alcohol and tobacco consumption habit.According to the results, the share of people who consumes tobacco is around %55 while the share of alcohol use is only %7. As it is expected, only %15 of the household heads who are selected as representatives of the households are female and also a large share of the household heads has secondary or high school diploma. The logit regression results indicate that age, gender, education level, income and household structure have impact on human alcohol and tobacco consumption decision.