Güvenli cerrahi kontrol listesi konusunda ameliyathane ekibinin düşüncelerinin incelenmesi
Examination of the operating room teams thoughts about safe surgery
  1. Tez No: 326389
  2. Yazar: DERYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma; İzmir ilindeki Güvenli Cerrahi Kontrol Listesini kullanan Araştırma ve Uygulama Hastanelerinin ameliyathanelerinde Güvenli Cerrahi Kontrol Listesinin uygulanması konusunda ameliyathane ekibinin düşüncelerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır.Araştırma İzmir ilindeki Güvenli Cerrahi Kontrol Listesini kullanan 7 araştırma ve uygulama hastanelerinde Ocak 2012 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada toplamda 370 kişi olan sağlık personelinden bir kısmının bireysel olarak çalışmaya katılmayı kabul etmemesi, yıllık izin, rapor gibi nedenlerden dolayı çalışmaya katılmaması dışında 192 kişiye ulaşılarak (katılım oranı % 51,8) yapılmıştır.Veriler 9 maddeden oluşan sağlık çalışanlarının tanımlayıcı bilgileri ve 40 maddeden oluşan güvenli cerrahi kontrol listesi hakkında ekibin görüşleri formları ile toplanıp SPSS 16.0 programında değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamındaki veriler sayı, yüzde, Man Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Güvenli cerrahi kontrol listesinin ameliyathanelerdeki kullanımına yönelik olarak meslek grupları incelendiğinde kontrol listesine en olumlu bakan ekip üyelerinin hemşire grupları olduğu görülmüştür. Güvenli cerrahi kontrol listesi hakkında hizmet içi eğitim alan ameliyathane ekibinin puan ortalamaları eğitim almayanlara göre daha yüksek çıkmıştır. Kısa süre ameliyathanede çalışanların puan ortalamaları en düşük, uzun yıllardır ameliyathanede çalışanların puan ortalamaları en yüksek olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study has been designed to scrutinize the thoughts of operation-roomteam related to application of the Safe Surgical Control List in the operation rooms of Research and Application Hospitals in İzmir, using Safe Surgical Control List.Research was carried out in 7 Research and Application Hospitals in İzmir that use Safe Surgical Control List between January 2012 and May 2012 Study wasperformed by reaching 192 individuals (participation rate is 51.8 %) since among the total of 370 individuals some of the health personel failed to participate due to thereasons such as rejection, annual leave and sick report.Data were collected trough the questionnaires related to demographicinformation of health personel (comprised of 9 items) and team?s thoughts related toSafe Surgical Control List (comprised of 40 items) and assessed in SPSS 16.0 program. The data in the scope of research were analyzed through number, percentage Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests.When occupational groups were investigated related to the use of SafeSurgical Control List in operation rooms, it was found that among the team memberswho most positively viewed the control list were nurse groups. The means cores ofoperation-room crew who received on the job training concerning Safe Surgical Control List were found higher than of those who did not receive. Those who worked in operation room in a short time had the lowest mean scores where as those whoworked many years had the highest means cores.