Çocuk yoğun bakım ünitesinde sedasyon tanılama yöntemi- konfor skalasının geçerlik güvenirlik çalışması
The sedation diagnosis method in pediatric intensive care units a study on the validity and reliability of the comfort scale
  1. Tez No: 326390
  2. Yazar: DİLEK BEYTUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma Konfor Skalası'nın ülkemizde geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla metodolojik betimleyici planda yapılmıştır. Araştırma bir üniversite hastanesinin Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde (ÇYBÜ) yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇYBÜ'nde yatan, mekanik ventilatör desteği alan çocuklardan elde edilen gözlemler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Çocuk Bilgi Formu, Hemşire Bilgi Formu, Konfor Skalası, Visuel Analog Scale (VAS) kullanılarak toplanmıştır.Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0.91 olarak, Cronbach Alfa Katsayısı 0.77 olarak belirlenmiştir. Madde analizi sonuçlarına göre skalanın madde-toplam korelasyonları 0.10-0.51 arasında bulunmuştur. Benzer ölçek güvenirliği için yapılan incelemede Konfor skalası ve VAS puanları arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.Gözlemciler arası uyumu belirlemek için yapılan analizde, primer araştırmacı ve hemşirelerin Konfor skalası puanlarına göre ağırlıklandırılmış Kappa değerlerinin 0.655 ile 0.933 arasında değiştiği görülmüştür. Konfor Skalası'nın Çocuk Yoğun Bakım Ünite'lerinde yatan mekanik ventilatöre bağlı ve sedatize edilmiş çocukların sedasyon düzeylerini geçerli ve güvenilir bir yöntemle ölçmeyi sağladı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a methodological and descriptive study in order to analyze the validity and reliability of the Comfort Scale in Turkey and it was conducted in a pediatric intensive care unit of a university hospital.The study sample included observations on children who had been internalized at Ege University the School of Medicine Childrens Hospital Intesive Care Unit receiving mechanical ventilation treatment. The study data were collected with the Child Information Form, the Nurse Information Form, the Comfort Scale, the Visual Analog Scale (VAS).Scales Content Validity Index is 0.91 and Cronbach Alpha Coefficient of the scale was found to be 0.77. The results of the item analysis illustrated that the item-total correlations of the scale ranged from 0.10 to 0.51. A similar analysis of the scale reliability demonstrated a positive strong relation between the Comfort Scale score and VAS score.In light of the study results, it was concluded that the Comfort Scale successfully managed to measure the sedation levels of children sedated and treated with mechanical ventilation in pediatric intensive care units with a valid and reliable method. This scale has been tested for validity and reliability in Turkey for the first time in this study.