Deri yaşlanmasına karşı topikal yenilikçi formülasyonların geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
The development and evaluation of novel topical formulations against dermal aging
  1. Tez No: 326393
  2. Yazar: EMRAH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER, YRD. DOÇ. DR. EVREN HOMAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Koenzim Q10 yüklenmiş. %1,2 Compritol 888 ATO, %0,6 Poloksamer188, %0,3 Tween80 bileşimindeki KLN formülasyonları hazırlanmışlardır. Bu formülasyonlarda partikül boyutu(PB), polidisperslik indeksi(PI) zeta potansiyel(ZP), kristalizasyon, yükleme kapasitesi bakılmıştır. PB 150nm civarında PI'i 0,2-0,3 arasında olan partiküller elde edilmiş %89 verim ile Q10 yüklemesi yapılmıştır. ZP değeri -14 mV bulunduğundan formülasyonların daha stabil ve cilde daha kolay uygulanır olması için %0,5 Carbopol® jelleri içine konulmuşlardır. Hazırlanan jellerde bulunan KLN formülasyonları PB açısından değerlendirilmiş, jel içerisine yükleme işleminden sonra PB istatistiksel olarak anlamlı değişimler gözlenmemiştir. Jellerde yapılan TPA ve reolojik analizler sistemin cilt için uygun psödoplastik akış gösteren viskoelastik özelliği bulunan 3 boyutlu bir jel matrisinde olduğunu ve KLN eklenmesi ile jel yapısında herhangi bir değişmenin olmadığını göstermiştir. Bu jel formülasyonları ile franz diffüzyon hücreleri kullanılarak erkek sıçanların abdominal derileri ile yapılan ve 24 saat boyunca takip edilen salım çalışması sonucunda reseptör fazda Q10'a rastlanmamıştır. Salım çalışması sonrasında alınan deri örnekleri ektrakte edilmiş en yüksek penetrasyon Q10 yüklü KLN içeren jellerde gözlenmiştir. Aynı formülasyonlar ile TEAK yontemi ile yapılan antioksidan aktivite çalışmasında Q10 in enkapsüle olduğu ve oksidan ajanlarla etkileşmeden saklanabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT AND EVALUATION OF NOVEL TOPICAL FORMULATIONS AGAINST DERMAL AGINGQ10 loaded KLN formulations consisting of 1.2% Compritol 888 ATo, 0.6% poloxamer 1888 and 0.3% Tween 80 were prepared. Particle size, polydispersity index zeta potential, crystallization and loading capacity of these formulations were determined. The nanoparticles with particle size around 150nm and PI between 0.2-0.3 were obtained and loading capacity was found to be 89%. Zeta potential was determined as -14 mV and to obtain a better stability of the formulations and easy application to the skin, SLNs were incorporated to 0.5% carbopol gels. The particles sizes of these SLN formulations were investigated in the gels and it was determined that in PS there is no statistical significant difference.TPA and reological analyses shows that gel formulations have pseudoplastic flow and viscoelastic properties which are tridimentional gel behaviour and after incorporating SLN formulation did not change the gel structure. According to the results of the diffusion studies of these gels, from abdominal skin of the male rats for 24 hours, there was not any Q10 determined in receptor phase. At the end of the diffusion studies, the skin samples were homogenized and Q10 was extracted. The highest amount of Q10 was determined in Q10 loaded SLN incorporated gels. TEAC studies conducted with the same formulations showed that Q10 was encapsulated in SLNs and its antioxidant effect was stored without any interaction.