Bipolar bozukluk tanısı alan hastalarda içselleştirilmiş damgalamayı azaltmada psikoeğitimin etkinliği
Effectiviness of psychoeducation in reducing internalized stigma among patients who take bipolar disorder diagnosis
  1. Tez No: 326392
  2. Yazar: DONDU ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, içselleştirilmiş damgalamayı azaltmaya yönelik olarak hazırlanan bir psikoeğitim programının etkinliğini belirlemek amacıyla, deney-kontrol deseninde deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır.Araştırma, 1 Haziran 2010- 2 Mayıs 2011 tarihleri arasında bipolar bozukluk tanısı alan hastalarla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 47 hasta (24 deney, 23 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın etiği için kurumlardan ve hastalardan yazılı izinler alınmıştır.Psikoeğitim sonrası deney grubunda, Yabancılaşma kalıp yargıların onaylanması algılanan ayrımcılık sosyal geri çekilme gibi RHİDÖ alt ölçekleri puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı, damgalamaya karşı direnç alt ölçeği puan ortalamasının anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sontest RHİDÖ toplam puan ortalaması deney grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır.Bu sonuçlar, içselleştirilmiş damgalamaya yönelik olarak hazırlanan bir psikoeğitim programının bipolar bozukluk hastalarının içselleştirilmiş damgalama düzeylerine olumlu yönde etkisinin olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was done in experimental-control design as experimental study to determine the effectiveness of psychoeducation that prepared towards to reduce internalized stigma.Research was carried out between 1 June 2010-2 May 2011 with patient who have bipolar disorder diagnosis. 47 patients (24 experimental, 23 control) formed the sample of research. For ethic of the research, written approvals taken from ınstitutes and patients.After psychoeducation in experimental group, these were determined that, alienation, stereotypes endorsement, perceived discrimination, social withdrawn sub scale mean score get decreased as statistically significant, the mean score of stigma resistance sub scale didnt show significant differences Postest ISSMI total mean score has decreased as statistically significant in experimental group according to control group.This result put forward that, psychoeducation which designed towards to internalized stigma may have positive effect on the internalized stigma level of bipolar disorder patients.