Tek ve çift aşamalı uygulanan iki parçalı implantlarda yumuşak doku kalınlığının krestal kemik kaybına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the influence of soft tissue thickness on crestal bone changes around submerged and nonsubmerged two piece implants
  1. Tez No: 326394
  2. Yazar: DENİZ CENGİZ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hem parsiyel hem de total dişsiz hastaların tedavi planlamasında endossöz implantların yerleştirilmesi kapsamlı periodontal tedavi planlamasında bir seçenek haline gelmiştir. İmplantların uzun dönem başarısının değerlendirilmesinde implant çevresindeki marjinal kemik seviyesinin değişimleri sıklıkla kullanılan parametrelerdendir. İmplantların çevresindeki krestal kemiğin değişmeden aynı seviyede korunabilmesi veya minimal seviyede rezorbsiyonun olması hala açıklığa kavuşturulamamıştır.Çalışmada üst çenede oral mukozanın ince ve kalın olduğu bölgelerde tek ve çift aşamalı olarak uygulanan implantların alveol kemik kaybı üzerine olan etkisinin protetik yüklemeden sonraki bir yıllık sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya üst çeneye 45 tanesi tek aşamalı (T3), 60 tanesi çift aşamalı (T4) olmak üzere toplam 105 adet implant dahil edilmiştir. Bunlardan 19 tanesi ince T3 grubunu, 25 tanesi ince T4 grubunu, 28 tanesi kalın T3 grubunu ve 33 tanesi de kalın T4 grubunu oluşturmuştur. Tek aşamalı grupta implant uygulandığında iyileşme başlıkları hemen yerleştirilmiş, çift aşamalı grupta ise 4 ay sonra ikinci bir cerrahi işlemle yerleştirilmiştir. Tüm implantların implantüstü protezleri 6. ayda tamamlanmıştır.Tüm implantlarda cerrahi uygulamadan önce keratinize doku kalınlığı ölçülmüştür. Cerrahi uygulamadan hemen sonra, 4. ayda, 6. ayda, 1. yılda ve implantüstü protezler yerleştirildikten sonraki 1. yılda hem parallel teknikle periapikal film hem de OPG çekilmiştir. 4. ayda, 6. ayda, 1. yılda ve implantüstü protezler yerleştirildikten sonraki 1. yılda sulkus derinliği, modifiye plak indeksi (mPİ), modifiye sulkus kanama indeksi (mSKİ) ve keratinize mukoza genişliği ölçülmüştür.Paralel teknikle çekilen periapikal filmlerde krestal kemik ile implantın en apikal noktası arasında kalan kemik seviyesi hem distal, hem mezyal bölgeden ölçülmüştür.Çalışmada implant kaybı gözlenmemiştir; ancak 2 implant yerleştirilmiş bir hasta 4. aydan sonraki kontrollere gelmemiştir.Keratinize mukoza seviyesindeki değişim, sulkus derinliği modifiye plak indeksi, modifiye kanama indeksi gruplar arasında değerlendirildiğinde ise hiçbir takip döneminde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre, oral mukozanın ince ve kalın olduğu bölgelerde krestal kemik seviyesindeki değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tek aşamalı ve çift aşamalı cerrahi teknik uygulanan grupların krestal kemik seviyeleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Placement of endosseous implants has become an option in comprehensive periodontal treatment plans for both fully and partially edentulous patients. Changes in the marginal bone level surrounding the implant are the frequently used parameters in assessing the long term success. Preservation of the crestal bone around implants, on showing a minimal resorption is still not fully elucidated.The aim of the study is to compare the crestal bone changes around submerged and nonsubmerged implants of the upper jaw with thin and thick oral mucosa over 1,5 year after prosthetic loading.45 of implants were nonsubmerged (T3) and 60 were submerged (T4), as a total 105 implants were inserted. There were 19 thin and 28 thick implants in the T3 group, while the T4 group comprised 25 thin and 33 thick implants. Healing caps were fixed at the time of surgery in nonsubmerged group, where the submerged group received the healing cap 4 months later with a second surgical procedure. All the implant supported prosthesis were completed after 6 months.In all groups, keratinized tissue thickness was measured before the surgical procedure. Periapical films with parallel cone technique and OPGs were obtained immediately after surgical procedure at 4. month, 6. month, 1. year and 1 year after implant supported prosthesis were completed. Sulcus depth, modified plaque index (mPI), modified sulcus bleeding index (mSBI) and keratinized mucosa values width were measured at 4. month, 6. month, 1. year and 1 year after implant supported prosthesis were completed.The distance between the crestal bone and most apical point of the implant was measured on periapical films taken with parallel cone technique, both at mesial and distal aspect.None of the implants were lost during the study; but one patient with two implants did not come to the control visit after 4 months.The change in keratized mucosa values, the mean sulcus depth, modified plaque index and modified sulcus bleeding index values were found to be similar in both groups.The results of the present study showed that, crestal bone level changes between thin and thick oral mucosa groups were not statistically significant. Crestal bone level changes between submerged and nonsubmerged groups also were not statistically significant, too.