Problem çözme yöntemiyle düzenlenmiş beden eğitimi derslerinin problem çözme becerilerine etkisi ve üstbilişsel farkındalık düzeyleriyle ilişkisi
The effects of physical educations classes designed with problem solving method on problem solving abilities and its relationship with the levels of meta-cognitive awareness
  1. Tez No: 326415
  2. Yazar: OLCAY KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi derslerinde kullanılan problem çözme yönteminin öğrencilerin problem çözme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyleriyle olan ilişkisinin ayrıntılı olarak karşılaştırılmasıdır.Çalışmada Problem Çözme Envanteri ve Üstbilişsel Farkındalık Envanteri olmak üzere iki farklı ölçekten yararlanılmıştır. Çalışma, aynı okulun 9. sınıfında öğrenim gören 79 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, yansız atama tekniği ile oluşturulmuş kontrol ve deney gruplarının yer aldığı deneysel desen kullanılmıştır.Her iki grubunda incelendiği ön test ve son test karşılaştırmalı analizlerde, deney grubunun, problem çözme becerilerinde anlamlı farkın oluştuğu belirlenmiştir. Bununla beraber cinsiyet değişkeninin problem çözme becerilerine ilişkin gelişim üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı belirlenmiştir. Uygulanan yapısal eşitlik modellemesi, problem çözme becerileri ve üstbilişsel farkındalık düzeyleri arasında kabul edilebilir bir uyumun olduğunu ortaya koymaktadır. Kanonik korelasyon analizi sonucunda, deney grubuna ilişkin bir anlamlı fonksiyon oluştuğu belirlenmiştir. Bu fonksiyon kapsamında, üstbilişsel farkındalık alt boyutlarından hata ayıklama ön plana çıkarken, problem çözme becerileri alt boyutlarından değerlendirmeci yaklaşım ön plana çıkmaktadır.Sonuç olarak öğrencinin merkeze çekildiği problem çözme yöntemiyle uygulanan beden eğitimi derslerinin, klasik yöntemle düzenlenen derslere oranla, öğrencilerin problem çözme becerileri gelişiminde anlamlı oranda etkili olduğu görülmüştür. Beden eğitimi derslerinde problem çözme yönteminin kullanılması, öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeylerinin gelişimine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of problem solving method which has been used in physical education classes on problem solving abilities and to compare its relationship with the meta-cognitive awareness levels of students.Problem Solving Inventory (PSI) and Meta-cognitive Awareness Inventory (MAI) have been used in this study. 79 students participated in this study. Experimental design composed of control and experimental groups determined by the technique of assigning neutral has been used.There was a significant meaningful difference determined in pre test and post test results of the experimental groups problem solving abilities On the other hand this difference was not significant for the control group. Besides, gender variable was not create a meaningful difference on the improvement of problem solving abilities. Structural equation modeling showed an acceptable fit between the problem solving method and meta-cognitive awareness levels. There was a significant one canonical correlation found for the experimental group but not for the control group. In this meaningful function the meta-cognitive awareness sub-dimension debugging stood out while the monitoring, the sub-dimension of problem solving abilities stood out.In consequence it has seen that student centered physical education classes where the problem solving method used was more effective than the classes organized according to the classical methods for the improvement of problem solving abilities of students. Using problem solving methods in physical education classes will be beneficial for to improve the meta-cognitive awareness levels of students.