İnsanda görsel uyaranların koku uyaranlarına yanıt üzerine etkisi
The effects of visual stimuli on the response to odor stimuli in humans
  1. Tez No: 326416
  2. Yazar: ŞULE ÇAMKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günlük yaşamda, kokular çoğu zaman görsel işaretler eşliğinde algılanmaktadır ve görme duyusu, koku duyusu üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak bu iki sistem arasındaki etkileşim, tam olarak anlaşılabilmiş değildir ve bu konuda yapılan çalışma sayısı çok azdır. Ayrıca kokularla yapılan çalışmalarda, reaksiyon zamanı ölçümüne de çok fazla rastlanmamaktadır. Bu yüzden araştırmada, görsel uyaranların kokuları tanıma üzerinde olan etkilerinin, reaksiyon zamanı ölçümü ile araştırılması amaçlanmıştır. Böylece koku duyusunun, görme duyusu ve belki de hafıza ile olan ilişkileri objektif olarak değerlendirilebilecektir.Araştırmanın yapılabilmesi için özgün bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem hem yüksek maliyetli olfaktometre cihazına alternatif olabilecek, hem de koku uyaranları ile eş zamanlı olarak çeşitli uyaranlar gösterebilecek biçimde tasarlanmıştır ve hassas bir şekilde reaksiyon zamanı ölçümü yapabilmektedir. Sonuçlar 50 sağlıklı, sağ el dominant bireyden elde edilmiştir (18-45 yaş arası; 22 bayan ve 28 erkek). Deneklerin, herhangi bir görüntü yokken veya farklı görüntüler eşliğinde, kokulara reaksiyon zamanları ölçülmüştür.Araştırma sonucunda, uyumlu görüntülerin kokuları tanıma hızı üzerinde uyumsuz görüntülere göre daha olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Diğer yandan görüntü olmadan kokuların tanınmasının zorlaştığı ve iştah açıcı yiyeceklerle ilişkili görsel uyaranların kokulara reaksiyon zamanını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In everyday life odors are often perceived with visual cues and the visual system has a strong effect on sense of smell. But the interaction between these two systems hasnt understood fully and the number of study on this subject are very few. In addition, measurement of reaction time are not so much at studies with odors. Thus, the goal of this study is research into visual stimuli effects on odor identification with reaction time measurement. So, the relations of olfactory perception between visual perception and memory are evaluated as objective. An original system has been developed to realize this research. This system is designed to be an alternative for high cost olfactometer and shows various stimuli with olfactory stimuli synchronous. Reaction time can be also measured sensitively with this system. Informed consent was obtained from 50 healthy, right-handed subjects (22 women and 28 men; age range, 22 34 years). Reaction times to smells of Subjects were measured the absence of any image or different image-guided.The behavioral findings show that, presentation of congruent visual cues are more positively affected on odor identification speed than incongruent ones. In the other hand, this study has also been proved that odor identification without any visual cue becomes harder and reaction time to odors reduced with visual stimuli which are associated with appetizing foods.