Akut romatizmal ateş ve jüvenil romatoid artrit olgularının klinik ve laboratuvar özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 32643
  2. Yazar: HALUK ÇAĞLAYANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1988-1992 yılları arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yatarak tedavi gören 84 ARA ve 16 JRA olgusu yaş, cinsiyet, hastaneye başvuru zamanı, hastaneye geliş şikayetleri klinik ve laboraluvar bulguları yönünden retrospektif olarak incelenmiştir. ARA ve JRA'i klinik ve laboraluvar olarak birbirinden ayıracak yeterli veriler mevcut değildir. Kesin ayırım yapılamayan olgular ARA olarak kabul edilmeli ve aksi ispat edilene kadar penisilin profılaksisine alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 84 ARF (acute rheumatic fever) and 16 JRA (Juvenile rheumatoid artritis) cases hospitalized and treated at the Child Health and Diseases Clinic of Haydarpaşa Numune Hospital between 1988-1992 were studied. This patients were studied retrospectively with regard to age, sex, date of referral, complaints, clinic and laboratory findings. The available data was insufficient to distinguish between ARF and JRA. Cases not differen tially diagnosed should be considered as ARF and receive penicillin prophylaxis, until the defi nite diagnosis is made. 39