0-24 ay çocuklarda görülen alt solunum yolu enfeksiyonlarında etken olarak respiratuar sinsisyal virus tayini
  1. Tez No: 32644
  2. Yazar: EREN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
-32 ÖZET Respiratuar Sinsisyal Virus çocuklarda görülen viral alt solunum sistemi hastalıklarının en önemli sebebidir. Bu enfeksiyona en fazla hayatın ilk iki yılında rastlanır. RSV tüm dünyada yaygın olarak bulunur ve yıllık epidemiler yapar. Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Kliniğinde 15 Mart 1994 ile 30 Nisan 1994 arasında, 0-24 ay arası, krup, trakeobronşit, bronşiolit ve pnömoni şeklinde alt solunum yolu şikayetleri ile getirilen 33 hasta çocuk etken olarak RSV açısından incelenmiştir. Bunun için infekte hücrelerdeki antijenleri gösteren direkt immunofloresans metodu kullanılmıştır. RSV 33 hastadan 6'sında tesbit edilmiş olup (%18) bunlardan 2 tanesi krup, 2 tanesi trakeobronşit, 2 tanesi de bronşiolitti. 6 hastadan 5 tanesi erkek 1 tanesi kız çocuğu idi. Hastaların yaşları 2-18 ay arasında değişiyordu. Tüm hastalardan 5 tanesi yatırılmış olup bunlardan 3 tanesi (%60) RSV(+) idi. RSV'nin sebep olduğu bir çok alt solunum yollan hastalığı hafif seyredip kendi kendine geçse bile bazen ağır ilerleyip ölümlere sebep olabilmektedir. Hekim bu hastalık karşısında nasıl bir yol izlemesi gerektiğini iyi bilmelidir.
Özet (Çeviri)
-33 SUMMARY Respiratory Syncytial Virus (RSV) is the most important cause of viral lower respiratory tract infections (LRI) in children. The peak incidence of infection occurs in the first two years of life. RSV is distributed worldwide and appears in yearly epidemics. In the Clinic of Pediatrics of Haydarpaşa Numune Hospital, İstanbul, from March 15, 1994 to April 30, 1994, 33 infants 0-24 months of age with LRIs manifested as croup, tracheobronchitis, bronchiolitis and pneumonia were studied for evidence of infection with RSV. RSV was examined with of antigens in infected cells by immunofluorescence. RSV was detected in six patients (2 croup, 2 tracheobronchitis, 2 bronchiolitis - 5 males, 1 female) out of 33 (18%). The age of patients varied from 2 to 18 months. 5 patients out of 33 were hospitalized (15.2%) and 3 of them were RSV positive (60%). Although most LRIs with are mild and selflimited, occasionally they are severe; so the physician should be aware of managing the disease.