Engelli çocukların ailesine verilen hemşirelik bakımının aile gereksinimini karşılama düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of level of family needs coverage that nursing care given to family with disabled children
- Tez No: 326430
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, engelli çocukların ailesine verilen hemşirelik bakımının aile gereksinimini karşılama düzeyine etkisinin incelemek amacıyla, yarı deneysel olarak yapılmıştır.Araştırma, Ocak-Nisan 2012 tarihleri arasında Gaziantep'teki Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinin evde bakım hizmetine kayıtlı bulunan 0-18 yaş arasındaki engelli çocuklar ve aileleri ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 30 zihinsel/fiziksel engelli çocuk ve aileleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak,“Çocuk Tanıtım Formu”,“Aile Tanıtım Formu”,“Aile Gereksinimlerini Belirleme Aracı (AGBA)”ve“Hasta Çocuk Tanılama Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Bilimsel Etik Kurulu'ndan, Gaziantep Valiliği'nden yazılı izinler alınmıştır. Veriler SPSS 16.0 (Statistical Package for Special Sciences) paket programında; sayı ve yüzde dağılımları, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U testi, Korelasyon analizi ve Paired Sample T testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada ailelerin gereksinimlerini belirlemek ve belirlenen gereksinimlere göre hemşirelik girişimleri planlamak, uygulamak ve değerlendirmek için her aileye ziyaretler arasında en az bir ay süre bırakılarak, en az üç kez ev ziyaretleri yapılmıştır. İlk ziyarette ve son ziyarette yapılan hemşirelik bakımının etkisini ölçmek için, hemşirelik bakımı öncesi ve sonrasında AGBA uygulanmıştır.Hemşirelik bakımı öncesi ailelerin AGBA toplam puan ortalaması 64.13±9.79 iken hemşirelik bakımı sonrası 51.23±7.27 olduğu saptanmıştır. Hemşirelik bakımı sonrasında ailelerin“Maddi Gereksinim”alt ölçeği dışında, Bilgi Gereksinimi“, ”Destek Gereksinimi“, ”Başkalarına Açıklama Gereksinimi“, ”Toplumsal Hizmet Gereksinimi“ ve ”Aile İşleyişi Gereksinimi" alt ölçekleri ile AGBA toplam puan ortalamalarının anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, engelli çocuklar ve ailelerine ev ziyaretleri ile verilen hemşirelik bakımının ailelerin gereksinimlerini azaltmaya etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research was built as a semi-experimental aim of to investigate effect of nursing care that given to families of children with disabled.The research was carried out with between 0-18 years old with disabled children and their families this registered to home care service of Social Service and Rehabilitation Center in Gaziantep city between January and April 2012 date. 30 mentally/physically disabled children and their families which selected to simple random sampling method are created the sample of this study. In Research as data collecting tools“Child Identification Form”,“Family Identification Form”,“Family Needs Assessment Tool (FNAT)”and“Sick Children's Diagnostic Form”were used. In order to apply the research written permission was obtained from Scientific Ethics Board of Nursing Faculty of Ege University and Gaziantep Governorship. The data has been evaluated by frequencies, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U test, Correlation analysis and paired sample t test in SPSS Version 16.0 (Statistical Package for Special Sciences). In the study to determine needs of family and to plan implement and evaluate nursing interventions towards this needs, three home visits every family once a month. FNAT was used to measure effect of nursing care in first and last visit.It was founded out that, FNAT mean score of family before nursing care as 64.13 ± 9.79 after nursing care as 51.23±7.27. It is founded out that after nursing care except“Financial Need”sub-scale means score,“Information Need”,“Support Need”,“explaining to others Need”,“Community Service Need”and“Family Functioning Need”sub-scales mean scores and FNAT total means score decreased as meaningfully. These results demonstrate the effect of nursing care with home visit in reducing the needs of families with disabled children.