Farklı irigasyon sistemlerinin ve tekniklerinin yapay kanallarda debrisi uzaklaştırmadaki etkinliği
The effect of different irrigantion systems and techniques on debris removal in artificial canals.
  1. Tez No: 326429
  2. Yazar: HİCRAN DONMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HAKAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Plastik bloklar üzerinde 0°, 45° ve 60° eğime sahip yapay kanallar, kanalların apikaline kök kanal düzensizliklerinin yansıtılması amacı ile iki farklı tipte: delik ya da oluk şeklinde defekt hazırlandı. Bazik fuksin boyası ile renklendirilmiş dentin tozları kanallara yerleştirildi ve farklı irigasyon yöntemleri ile uzaklaştırıldı. Konvansiyonel irigasyonun kontrol grubunu oluşturduğu bu çalışmada test edilen sistemler: NaviTip FX, NaviTip Sideport, Roeko Canalbrush, Endoactivator, Vibringe ve pasif ultrasonik irigasyon olarak belirlendi. İstatistiksel analizler için CART ağaç modelleri kullanıldı. Çalışmamızdaki tüm gruplardaki oluk tipi defektlerin delik tipi defektlere göre daha iyi temizlendiği gözlendi. Kullanılan irigasyon tekniğine ve defekt tipine bakılmaksızın en iyi temizlenen kanallar düz kanallar, en az temizlenmiş olanlar da 60° eğriliği olan kanallar olarak bulundu. Kullanılan irigasyon tekniğine ve defekt tipine bakılmaksızın, 60° eğriliği olan kanallarda hiçbir sistem birbirine üstünlük sağlayamadı ya da yeterli temizlik gösteremediği tespit edilmiştir.Düz ve 45° eğimli kanallarda pasif ultrasonik irigasyon, oluk tipi defekt üzerinde, Vibringe aktif sonik sistem hariç diğer tüm sistemlere ve konvansiyonel irigasyona kıyasla daha fazla debris uzaklaştırdı. Vibringe aktif sonik sistem ve pasif 88ultrasonik sistem benzer temizlik sağladı, ancak kanalın eğriliği arttıkça konvansiyonel irigasyondan farklı bulunmadılar. Çalışmamızda kullandığımız diğer bir sonik sistem olan Endoactivator sistemi ise, kanal eğriliği ve defekt tipi farketmeksizin konvansiyonel şırınga irigasyonundan daha üstün bir temizlik sağlayamadı.Düz ve 45° eğrilikteki kanallarda NaviTip FX, NaviTip Sideport?a kıyasla delik tipi defektleri daha iyi temizledi, böylece fırçalamanın olduğu bir şırınga irigasyonunun daha temiz kanallar sağladığı görüldü. Ancak, farklı bir fırça olan Roeko Canalbrush, konvansiyonel irigasyondan daha üstün bir temizlik sağlayamadı. Eğimli kanallarda matematiksel modellemeye yansımasa da, skor sonuçlarınadayanarak ultrasonik irigasyon veya aktif sonik irigasyonun ardından NaviTip FXsisteminin kullanımının, çalışmamızdaki sistemler arasında mümkün olabilecek en üstün temizliği sağlayacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
.The aim of present study was to evaluate the success of the current irrigation systems in straight and curved canals.Artificial root canals were prepared to be straight, 45° and 60° curved. Defects were prepared either like a hole or groove on the apical portion of the inner root canal wall. Dentin powder was prepared out of the crowns of extracted third molar teeth. Dentin powder was colored using basic fuchsin dye, and was throughly packed into artificial root canals. Next, canals were irrigated with following irrigation systems: conventional irrigation, NaviTip FX, NaviTip Sideport, Roeko Canalbrush, Endoactivator, Vibringe active sonic, and passive ultrasonic irrigation. Conventional irrigation served as the control group, while other techniques were tested for their debris removal efficacy. CART tree models were used to perform statistical analysis.Groove type defects were cleaned better than hole type defects regardless of the irrigation system used. It was observed that the more canal is curved the more debris left inside of the defects. Neither of the irrigation systems were successful to clean canals with 60° curvature.Except Vibringe active sonic system, more debris was removed with passive ultrasonic irrigation in straight, and 45° curved canals, compared to the removal done either with conventional irrigation or other irrigation systems. In other words, Vibringe active sonic system and PUİ showed similar effectivity; however, their effect was not superior than that of conventional irrigation if canals get curved. On 90the other hand, Endoactivator, another sonic system used in present study, was not more effective than conventional irrigation regardless of the impact of the canal curvature.Straight canals, and canals with 45° curvature were cleaned more effectively with NaviTip FX compared to the cleaning using with NaviTip Sideport. Thus, it was shown that NaviTip FX provided cleaner canals compared to its brushless counterpart: NaviTip Sideport. However, Roeko Canalbrush, another type of brush system, did not exhibit a better cleaning compared to conventional irrigation method.Yet such a result was not reflected by the outcome of the mathematical modelling for the curved canals, either the use of the passive ultrasonic irrigation or the active sonic system, followed by using of NaviTip FX may provide optimum debridement among the irrigation systems used in present study.