Enfeksiyon ve enflamasyon odaklarının ayrımı için kullanılacak enjeksiyonluk dozaj şekillerinin formülasyonu
Formulation of enjektabl dosage forms to discriminate infection focus from inflammation focus
  1. Tez No: 326434
  2. Yazar: DERYA İLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmanın amacı: sefotaksim sodyum (SEF) ve doksisiklin hilkat (DOK) antibiyotikleri ile enfeksiyon ve enflamasyon odaklarının ayrımını görüntülemek için kullanılacak radyofarmasötikler hazırlamaktır.Bu amaçla, SEF ve DOK antibiyotikleri 99mTc radyonüklidi ile işaretlendi. Yapılan İTK ve R-UHPLC çalışmaları sonucunda işaretleme verimlerinin %90'ın üzerinde olduğu tespit edildi.İdeal işaretleme koşullarını belirlendikten sonra SEF ve DOK 99mTc ile işaretlenmeye uygun kullanıma hazır liyofilize kitleri hazırlanarak stabilite çalışmaları yapıldı. Stabilite çalışmaları sonucunda hazırlanan kitlerin stabil oldukları tespit edildi.99mTc ile işaretlenen SEF, DOK ve SİPRO ile in vivo çalışmalar yapıldı. Hazırlanan radyofarmasötikler lokal olarak steril enflamasyon ve enfeksiyon odağı oluşturulan anestezi altındaki sıçanlara intravenöz yoldan verildikten sonra, gama kameralar ile görüntüleme çalışmaları yapıldı. İlgi alanları belirlenerek radyofarmasötiklerin hedef/hedef dışı (Enfekte/Sağlıklı Kas veya Enflame/Sağlıklı Kas) bölgelerdeki tutulum oranları karşılaştırmalı olarak incelendi. Buna göre 99mTc-SEF ve 99mTc-DOK hedef/hedef dışı oranlarının 2.0'nin üzerinde olduğu tespit edildi. Biyodağılım çalışmaları sırasında tartılıp gama sayıcıda sayılan organlardaki gram başına düşen radyoaktivite miktarları hesaplandı.Bütün bu çalışmalar sonucunda yeni geliştirilen 99mTc-SEF ve 99mTc-DOK radyofarmasötiklerinin enfeksiyon odağında yüksek oranda tutulduğu piyasa preparatı olan 99mTc-SİPRO'ya alternatif olarak kullanılabilecekleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate new radiopharmaceuticals with cefotaxim sodium (SEF) and doxycycline hyclate (DOK) antibiotics to differantiate between infectious and inflammation foci.For this purpose, SEF and DOK were radiolabeled with 99mTc. Radiochemical yield was observed over 90%, with the performed TLC and R-UHPLC studies.After determining the ideal conditions of radiolabeling with 99mTc, SEF and DOK, lyophilized kits were prepared and stability tests were performed. The kits were found to be stable as a result of stability studies.In vivo studies were performed with labeled SEF, DOK and SİPRO. After radiopharmaceuticals were administered via intravenously to the locally inflammation and infection foci formed anesthetized rats, imaging studies were performed with gamma cameras. Areas of interests were determined and the radiopharmaceuticals uptakes in target/non-target (infected/healthy muscle or inflamed/healthy muscle) ratios were compared. Accordingly, the 99mTc-SEF and 99mTc-DOK target/non-target ratios were found to be over 2.0. During the bioavailability studies, weighed organs radioactivity per gram was counted in a gamma counted.As a result of this work newly developed 99mTc-SEF and 99mTc-DOK radiopharmaceuticals showed high uptake in infection foci and proposed to be an alternative to the market product 99mTc-SİPRO.