Türkiye'de yetişen bazı phlomis türlerinin in vitro antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması
Investigation of some phlomis species?s in vitro antimicrobial activity growing in Turkey
  1. Tez No: 326441
  2. Yazar: ÖZGE BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lamiaceae familyasına ait bitkilerin toprak üstü kısımlarında çok sayıda sekonder metabolitlerin bulunduğu bilinmektedir. Bunların bir kısmı biyolojik aktif bileşiklerdir. Çalışmamızda Phlomis bourgaei BOISS., P. leucophracta P. H. DAVIS ET HUB.-MOR., P.nissolii L. türlerinin toprak üstü kısımlarının farklı polariteye sahip çözücüler (kloroform, etanol, metanol ve su ekstreleri) ile hazırlanmış ekstrelerinin antimikrobiyal aktivitesi test edilmiştir. Bu ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri American Type Culture Collection (ATCC) standart kalite kontrol mikroorganizmaları (Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Bacillus subtilis ATCC 6633, Candida albicans ATCC 90028) üzerinde araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesinde Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) kriterlerine uygun olarak disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri kullanılmıştır. Disk difüzyon testi sonucunda P.bourgaei ve P.leucophracta metanol ve etanol ekstreleri S.aureus ve B.subtilis üzerinde antimikrobiyal etki göstermiştir. Mikrodilüsyon yöntemi sonucunda ise bu iki bitki türünün etanol ve metanol ekstrelerinin tüm mikroorganizmalara karşı çeşitli konsantrasyonlarda etkili olduğu belirlenmiştir. Bitkilerin kloroform ve su ekstreleri ise çok sınırlı düzeyde aktivite göstermiştir. Çalışmamız sonuçlarına göre antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesinde mikrodilüsyon yönteminin, disk difüzyon yöntemine göre daha etkin olduğu görülmüştür.Antimikrobiyal aktivite gösteren ekstrelerin doğal, ekonomik, potansiyel bir antimikrobiyal kaynak olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca test mikroorganizmalarının sayısının arttırılması ve etken maddelerin tek tek izolasyonu ile araştırmanın derinleştirilmesi gerektiği benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the aerial parts of plants belonging Lamiaceae family are known that a large number of secondary metabolits are described. Some of them are biologic active compounds. In this study, antimicrobial activity of extracts prepared in different polarity solvents (chloroform, ethanol, methanol, andwater) of aerial parts of Phlomis bourgaei Boiss., P.leucophracta P.H.DAVISETHUB.-MOR., P.nissolii L. species which belong to the Lamiaceae family was tested. The antimicrobial activity of extracts was investigated on American Type Culture Collection (ATCC) standard quality control strains (Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Bacillus subtilis ATCC 6633, Candida albicans ATCC 90028). Antimicrobial activities of plants were determined by disc diffusion and microdilution methods according to the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) criteria. As a result of disk diffusion test, P.leucophracta and P.bourgaei methanol and ethanol extracts showed antimicrobial effect on S.aureus and B.subtilis. As a result of the microdilution method, ethanol and methanol extracts of these two plant species showed activity in different concentrations against all microorganisms. Chloroform and water extracts of the plants showed a very limited activity. According to our research, the microdilition method was found to be more effective than disk diffüsion method.It follows from this study that the extracts showing antimicrobial activity can be natural, economic and potential antimicrobial source. In addition, it is adopted should be that the numbers of test microorganisms are increased and that researches on the isolation of active substances are deepen.