The Phytochemical analysis of the plants tanacetum cadmeum subsp. orientale and phlomis sieheana
- Tez No: 47528
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen bazı endemik bitkilerin fizyolojik aktivite gösterebilecek terpenik bileşiklerini ayırmak, saflaştırmak ve kimyasal yapışım aydınlatmaktır. Bu çalışma için iki değişik bitki, Tanacetum cadmeum (Boiss.) Heywood subsp. orientate ve Phlomis sieheana Rech. (Labiatae) seçilmiştir. Phlomis türlerinin triterpenlerin yamsıra flavon, iridoid ve bunların glikozitlerini içerdiği bilinmektedir. Tanacetum türleri ise fizyolojik etkileri olan seskiterpenler bakımından zengindir. Bu çalışmada Tanacetum cadmeum subsp. orientate bitkisinden üç seskiterpen lakton elde edilmiştir. Bunların yapılan İR, NMR ve Kütle spektroskopik yöntemleri ile Armefolin, Santamarin ve Santamarin asetat olarak belirlenmiştir. Phlomis sieheana bitkisinden ise bir triterpenik glikozit elde edilmiştir. Bu triterpenin iskelet yapısı belirlenememekle beraber glikozitin bir glikoz molekülü olduğu 13C NMR (APT) spektrumu yardımı ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is the isolation and identification of the physiologically active terpenic constituents of plants that are endemic in Turkey. For this purpose two different plants, Tanacetum cadmeum (Boiss.) Heywood subsp. orientate Grierson (Compositae) and Phlomis sieheana Rech. (Labiatae) were chosen. The Phlomis species are known to contain terpenoids as well as flavonoids, iridoids and their glycosides. Tanacetum species are rich in sesquiterpene lactones that have different physiological activities. Tanacetum cadmeum subsp. orientale yielded three sesquiterpene lactones which were identified on the basis of Infrared (IR), Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Mass Spectra (MS). The three sesquiterpene lactones identified are Armefolin, Santamarin and Santamarin acetate. Phlomis sieheana yielded one triterpenic glycoside. The skeleton of the triterpene could not be identified whereas the glycoside was identified as a single glucose unit on the basis of 13C NMR (Attached Proton Test-APT) spectrum.