Erzurum'da akut tonsillofarenjitli çocuklarda beta hemolitik streptokok sıklığı ve tanıda breese klinik skorlamasının yeri
  1. Tez No: 129589
  2. Yazar: MEHMET KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KARAKELLEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
m ÖZET Streptokoksik tonsillofarenjit çocukluk çağında en sık görülen bakteriyel enfeksiyonların başında gelir. Olası süpüratif ve nonsüpüratif komplikasyonlar nedeniyle erken tanı konulması ve tedavi başlanması çok önemlidir. Kesin tanı boğaz kültürü olmakla birlikte hem her sağlık kurumunda yapılamaması hem de yapılabilse bile sonucunu almak için 24-48 saat beklenmesi gerekmektedir. Hızlı antijen testleri geliştirilmiş olsa da her hastaya uygulamak zaman alır ve maliyeti yükseltir. Streptokokkal tonsillofarenjit tanısı için klinik skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bunlardan en kapsamlısı Breese skorlamasıdır. Biz bu çalışmayı Erzurum'da akut tonsillofarenj itlerde beta hemolitik streptokok sıklığını tespit etmek, ve Breese skorunun 3 yaş öncesinde tanısal değerini araştırmak amacıyla yaptık. Bu amaçla ÜSYE semptomları ile başvuran ve akut tonsillofarenjit tanısı alan hastaların şikayetleri, fizik muayeneleri, Breese skorlaması, hemogramlan ve boğaz kültürleri alındı. Hastalar 3 yaş öncesi ve 3 yaş sonrası olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Skor sonuçlan ile kültür sonuçlan her iki yaş grubunda karşılaştırıldı. Akut tonsillofarenjitlerde beta hemolitik streptokok sıklığını 3 yaş öncesinde %29.3, 3 yaş sonrasında %48.5, 4 ay- 15 yaş aralığında ise %42.4 olarak bulduk. 3 yaş öncesinde klinik özellikler, Breese skoru ortalamalan kültür pozitif ve kültür negatif gruplar arasında benzer oranlarda idi, 3 yaş sonrasında ise anlamlı farklılıklar vardı. 3 yaş sonrasında Breese skorunun streptokoksik farenjit tanısmdaki sensiti vitesi %33.4, spesifitesi %82.5 olarak bulundu. Sensitivitenin Breese'in hesapladığı sensitiviteye göre düşük olması en başta Erzurum'un soğuk iklimine bağlandı. Aylara verilen skorlar değiştirilerek hesaplanan sensitive değeri %63.7 olarak hesaplandı. Bu da düşüncemizi doğruladı.IV Sonuç olarak Breese skorunun 3 yaş öncesinde streptokoksik farenjit tanısında anlamı yoktur. 3 yaş sonrasında ise mevcut şekliyle tanısal değeri düşüktür. Eğer yapılabilecekse yine öncelikle boğaz kültürü yapılması, eğer boğaz kültürü yapılamayacaksa Erzurum'un iklim şartlan göz önünde bulundurularak aylara verilen puanların değiştirildiği skorlama kullanılmalıdır. Skorlama ayrıca boğaz kültürü almaya karar vermede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Streptococcal tonsillopharyngitis is the most common bacterial infection seen at childhood. Because of the probable suppurative and nonsuppurative complications it is important to make an early diagnosis and start therapy immediately. Although the definite diagnosis is made with throat culture, this test can not be performed at all health centers and it results in 24-48 hours. There are rapid antigen tests but it would take time to apply it to all patients and would not be cost effective. Some clinical scoring systems have been established for the diagnosis of streptococcal tonsillopharyngitis. Of theese, the most extensive one is the Breese scoring. We conducted this study to identify the Beta hemolitic streptococ frequency in tonsillopharyngitis in Erzurum and to investigate the diagnostic value of Breese scoring before three years of age. For this purpose the history was taken, a physical examination was made and Breese scoring, complete blood count and throat cultur were performed to children attended with upper respiratory tract infection symptoms. Children were divided into two groups: those younger than three years of age and those older than three years of age. The procedures mentioned above were performed to both groups. The scoring and throat culture results were compared. Beta hemolitic streptococ frequencies were 29,3%, 48,5% and 42,4% in children younger than 3 years of age, older than 3 years and in those between 4 months- 15 years of age respectively. Clinical features and mean Breese scoring results were similar in culture positive and culture negative children under 3 years of age. In children older than 3 years these parameters were significiantly difeerent. In children older than 3 years, the sensitivity and specifity of Breese scoring in identifying streptococcal pharyngitis were 33,4% and 82,5% respectively. The sensitivity found in our study was lower than that which Breese had calculated and thisVI was explained with the cold climate conditions of Erzurum. This explanation was supported with the fact that the sensitivity rised up to 63,7% when the scores of the months were modified. In conclusion, the Breese scoring has no value in the diagnosis of streptococcal pharyngitis in children under the age of three years. With it's original state, the diagnostic value is also low in children older than 3 years. We suggest therefore that it is appropriate to perform a throat culture if it is possible; and if it is not, the scoring should be used after the scores of the months have been changed in accordance with the climate conditions of Erzurum. In addition, this scoring could be useful in making the decision to take a throat culture.