Grup A beta hemolitik streptokok tonsillofarenjitinde tanı yöntemlerinin özgüllükleri ile duyarlılıklarının karşılaştırılması ve modifiye centor klinik skorlamasının etkinliği
Comperison of spesificity and sensitivity of the diagnostic methods in group A beta hemolytic streptococcus tonsillopharyngitis and effectivenes of modified centor clinic scoring
  1. Tez No: 540117
  2. Yazar: MÜNEVVER İREM ŞAHAN ŞEREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tonsillofarenjit yüzyıllardır bilinen bir hastalık olmasına rağmen, günümüzde hala tanı ve tedavisinde yapılan yanlışlar sebebi ile uygunsuz ve fazla miktarda antibiyotik kullanımına neden olmaktadır. A grubu beta hemolitik streptokok (AGßHS) tonsillofarenjitinin tanısında çeşitli klinik skorlama sistemleri (Modifiye Centor / Centor Klinik Skorlaması) kullanılmakla birlikte, bakteriyel ve viral tonsillofarenjit ayrımında yetersiz kalmaktadırlar. Bir önemli nokta ise AGßHS tonsillofarenjit etkin tedavi edilmediğinde, çeşitli hayati komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle çocukluk çağında akut tonsillofarenjit hala önemini koruyan bir hastalıktır. AGßHS tonsillofarenjiti tanısında altın standart yöntem boğaz kültürüdür. Ancak boğaz kültürünün 24-48 saatte sonuçlanması önemli bir dezavantajdır. AGßHS hızlı tanısı amacıyla son 20 yılda streptokokal antijenleri lateks aglütinasyon ya da immunoassay esasına dayanarak belirleyen ve 15 dakikadan kısa sürede sonuç veren hızlı antijen testleri (RADT) kullanıma sunulmuştur. Bunun yanında RADT duyarlılık sonuçlarının değişken olması sebebi ile de moleküler yöntemlerden Loop-mediated Isothermal Amplification (Lamp-PCR) geliştirilmiştir. Bu çalışmada RADT, Lamp-PCR yöntemleri ve Modifiye Centor klink skorlamasının, AGßHS tonsillofarenjiti tanısındaki etkinliğinin boğaz kültürü ile karşılaştırılarak prospektif olarak araştırması amaçlanmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği, Çocuk Acil Polikliniği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine 3 ay boyunca akut tonsillofarenjit ön tanısı ile başvuran Modifiye Centor Klinik Skoru 2'nin üzerinde olan 404 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalardan boğaz kültürü, RADT ve Lamp-PCR için aynı anda 3 ayrı örnek alınmış, klinik skorları kayıt edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 8,2±3,95 olarak bulundu. Çalışmaya katılan hastaların ortanca yaşı 7,4 idi. Boğaz kültürü pozitif olan 103 (%25,4) hasta, negatif olan 301 hasta bulundu. RADT ise 78 (%19,3) hastada pozitif iken, 326 (%80,7) hastada negatif olarak saptandı. RADT'ın sensitivitesi, spesifitesi, pozitif prediktif değeri, negatif prediktif değeri ve doğruluğu ise sırasıyla %59,2; %94,4; %78,2; %87,1; %85,3 olarak bulundu. Lamp-PCR 113 (%27,9) hastada pozitif iken, 291 (%72,1) hastada negatif olarak saptandı. Lamp-PCR ile boğaz kültürü karşılaştırıldığında; Lamp-PCR, 'ın sensitivitesi %60,2; spesifitesi %83,1; pozitif prediktif değeri %54,9; negatif prediktif değeri %85,9 ve doğruluğu ise %77,2 olarak bulundu. Modifiye Centor klinik skoru >2 olanların sensitivite %90,3; spesifite %69,8; klinik skoru >3 olanların ise sensitivite %56,3 spesifite ise %95,7 olarak bulundu. Sonuç olarak, RADT ve Lamp-PCR yöntemlerinin sensitivitelerinin düşük fakat spesifisitelerinin yüksek olduğu, sonuç negatif hastaların boğaz kültür sonucu ile değerlendirilmesi gerektiği ancak sonuç pozitif olan hastalarda ise antibiyoterapi başlanması gerektiği görülmüştür. Modifiye Centor klinik skorlamasının ise viral ya da bakteriyel tonsillofarenjit ayrımında yetersiz kaldığı ancak klinik skor >3 olduğunda bakteriyel tonsillofarenjit olma ihtimalinin çok yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite tonsillopharyngitis is a disease known for centuries, it still leads to inappropriate and excessive use of antibiotics due to misdiagnosis and mistreatment. In the diagnosis of group A beta hemolytic streptococci (AGßHS) tonsillopharyngitis, various clinical scoring systems (Modified Centor / Centor Clinical Score) are used, but they are insufficient in differentiation of bacterial and viral tonsillopharyngitis. One important point is that, when AGßHS tonsillopharyngitis is not effectively treated, several vital complications can be seen. Therefore, acute tonsillopharyngitis is still important in childhood diseases. In diagnosis of AGßHS tonsillophryngitis golden standart is throat culture. However thoat cultre resulting in 24-48 hours is a disadvantage. For fast diagnosis of AGßHS resulting in 15 minutes rapid antigen tests (RADT) are presented which determine streptococcal antigens on the basis of latex agglutination or immunoassay in the last 20 years. Besides that Loop-mediated Isothermal Amplification (Lamp-PCR) from molecular methods is developed becouse of RADT's variable sensitivty results. The aim of this study is to investigate the efficacy of RADT, Lamp-PCR methods and Modified Centor Clinc Score in AGßHS tonsillopharyngitis using throat culture. 404 patients included to this study with initial diagnosed as acute tonsillopharyngitis with modified centor score 2 and above in Gazi University Medical School Pediatric Infectious Diseases Polyclinic, Pediatric Emergency and Pediatric Polyclinic in duration of 3 months. 3 sepa1rate samples collected for throat culture, RADT and Lamp-PCR and clinical scores recorded from all patients. Mean age of patients found as 8,2±3,95. Median age of patients included in the study was 7,4. 103 patient's throat culture (25,4%) found positive and 301 patient's found negative (74,6%). RADT results was positive in 78 (19,3%) patients and negative in 326 patients (80,7%). RADT's sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy was found 59,2%, 94,4%, 78,2%, 87,1%, 85,3% respectively. Lamp-PCR was positive in 113 (27,9%) patients and negative in 291 (72,1%) patients. Compared to Lamp-PCR with throat culture; the sensitivity of Lamp-PCR was 60,2%; specificity was 83,1%; positive predictive value was 54,9%; negative predictive value was 85,9% and accuracy was 77,2%. Modified Centor Clinical Score> 2 sensitivitiy found as 90,3%; specificity 69,8%; and clinic score > 3 sensitivity found as 56,3%; specificity found as ,95,7%. As a result, it was observed that the sensitivity of RADT and Lamp-PCR methods were low but their specificity was high and the negative patients should be evaluated with throat culture result but antibiotic therapy should be started in patients with positive results. Modified Centor clinic score was found to be inadequate in the differentiation between viral and bacterial tonsillopharyngitis, but the probability of being bacterial tonsillopharyngitis was very high when clinical score> 3.