Vena Jugularis İnterna kateterizasyon giriş noktasının ultrasonografik ve anatomik izdüşüm yöntemi açısından karşılaştırılması
The comparison of Vena Jugularis İnterna catheterization's entry point by ultrasonographic and anatomic landmark methods
  1. Tez No: 326482
  2. Yazar: CEREN GUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE DEMİRALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETSantral venöz kateterizasyon (SVK) acil servis, anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde hekimlerin sık olarak uygulaması gereken özel girişimlerden birisidir .Günümüzde ultrasonografi kılavuzluğunda santral venöz kateterizasyon tekniği artık ultrasonografi cihazına daha kolay ulaşılabilmesi ve klasik yöntemle kıyaslandığında daha düşük komplikasyon riski ve işlem süresinin kısaltması gibi avantajlara sahip olması nedeniyle kullanılmı giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bir USG cihazinin probu ile beraber maliyeti 20.00-30.00 dolardir ve bu durum her ameliyathanede USG cihazının bulunmasına engeldir. Bu nedenle anatomik izdüşüm yöntemi ile internal juguler ven kateterizasyonu yapılmak durumunda kalınabilir. Bu çalışmada amaç izdüşüm yöntemi ile takılan internal juguler kateter giriş noktası ve USG görüntüleme eşliğinde belirlenen giriş noktası kıyaslanarak doğru girişim noktasını belirlemek ve birden fazla girişim denemesi için veri oluşturmaktır.Bu çalışmada açık kalp cerrahisi geçirecek 31 hasta entübe edildikten sonra demografik( yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, SCM kas uzunluğu) veriler , kateter giriş noktası ve USG ile işaretlenen noktanin orta hat ve klavikulaya uzaklığı, USG ile ölçülen internal juguler ven çapi, venin ciltten derinliği, girişim ve ölçüm esnasında kan basıncı prospektif olarak toplanmiştir.Çalışmada , kateter giriş noktası ve USG ile işaretlenen noktanin orta hat ve klavikulaya uzaklığı arasında fark olup olmadığına, her iki noktanın VKİ ve SCM kas uzunluklarından etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Sonuç olarak izdüşüm noktasının USG ile görüntüleme eşliğinde işaretlenen noktadan 1,3± 1,8 cm yukarıda, 1,1±1,4 cm orta hattan daha uzakta bulunmuş her iki noktanın VKİ ve SCM kas uzunluğu ile ilişkisi saptanmamıştır.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar iki nedene bağlı olabilir. Birincisi VJİ'nın en sık gözlenen konumu karotis arterin anterolateralinde olması sebebiyle kateter takılma yerinin orta hattan daha uzak oluşu, ikincisi ise pnömotoraks riski nedeniyle girişimin mümkün olduğunca yukarı seviyeden yapıldığıdır.Bu çalışma Türk toplumu için anatomik izdüşüm yöntemiyle en uygun kateter girişim noktasını belirlemek için bir başlangıç olabilir ancak çalışmamızı sınırlayan noktalardan biri hasta sayımızın az olmasıdır. Daha fazla sayıda hastanın dahil edileceği benzer çalışmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızı sınırlayan bir başka nokta ise ölçümler ve kateterizasyon girişimin deneyimli uygulayıcılar tarafından yapılmış olmasıdır . Bu nedenle elde edilen sonuçlar her iki yöntemide kullanan farklı deneyim düzeyine sahip uygulayıcılara genellenemez.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCentral venous catheterization (CVC) is a special procedure that physicians must often implement for anesthesia in emergency departments and intensive care units .Nowadays, ultrasound-guided central venous catheter placement has been widely used due to easier access to ultrasonography devices and other advantages, such as low risk of complications and shorter processing time compared to classical methods. However, the ultrasound equipment with the probe costs approximately 20.00-30.00 US dollars, which is a steep financial burden to have an ultrasound device in every operating room. For this reason, the internal jugular catheterization method should be applied using the anatomical projection method. In this study, the aim was to compare the internal jugular catheter entry point determined by the projection method, with the entry point determined by ultrasound imaging, and to find the correct point of intervention, as well as to collect data for multiple attempts.In this study, the demographic data (age, gender, height, weight, BMI, SCM muscle length), the catheter entry point, and the distance from the point marked with ultrasound to the midline and the clavicle, the internal jugular vein diameter measured by ultrasound, the depth of the vein from the skin, blood pressure during measurement, and the intervention were recorded prospectively after the intubation in 31 patients undergoing open-heart surgery.In this study, we investigated whether there was a difference between the catheter entry point and the point marked with the ultrasound in respect to the distance to the midline and the clavicle, and if these landmarks are affected by the BMI and the SCM muscle length.As a result, we found that the projection point was 1.3 ± 1.8 cm above and 1.1 ± 1.4 cm from the midline compared to the point marked with the ultrasound imaging, and there was no relationship with either BMI or the SCM muscle length. These findings may result from the following factors: Firstly, the catheter is inserted at a more distant place from the midline, since the most common location of the internal jugular vein is anterior-lateral to the carotid artery. Secondly, the catheter is inserted at the highest possible level cranially because of the risk of pneumothorax.This study can be a start for determining the most appropriate catheter insertion point using the anatomical projection method in the Turkish community. However, the small number of patients is a limitation of the study. Similar studies with a higher number of patients are needed. Another limitation of this study is the fact that all the measurements and catheterizations are made by experienced practitioners. Therefore, the obtained results cannot be generalized to practitioners with different levels of experience.?