Venöz tromboemboli öntanısı ile değerlendirilen hastalarda ortalama trombosit hacminin tanı ve ön tanıdaki önemi
Pre-diagnostic and diagnostic significance of mean platelet volume which the patients were evaluated with the diagnosis of venous thromboembolism
- Tez No: 326481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT ARDA DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Venöz tromboz şüphesi ile değerlendirilmeye alınacak hastaların, erken dönemde trombüs yaygınlığının tespiti ve olası bir tromboembolik komplikasyonun belirlenebilmesi için OTH'nin kullanılabilirliği ve ayrıca venöz tromboz ile takip ve tedavi edilen hastalarda OTH'nin prognostik önem belirteçliğinin gösterilebilmesidir.Materyal ve metot: Çalışmaya alınan vakalar 1 Ocak 2007 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Acil Servisine, Venöz Tromboembolizm Risk Değerlendirme Formuna göre VTE ön tanısı olan hastalardan oluşturulmuştur. Aynı tarihler arasında hastanemiz acil servisine VTE öntanı ve tanı dışında başka bir hastalık nedeniyle takibe alınmış hastalardan kontrol grubu uygunluğuna göre kontrol vakalar oluşturulmuştur. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre hastalar belirlenmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is to determine the prevalence of early period thrombus in patients to be evaluated on suspicion of venous thrombus and to show the usability of OTH in order to determine a possible thromboembolic complication as well as to put forth the prognostic marker importance of OTH for patients who are treated and are followed with venous thrombus.Material and method: The cases in the study consisted of patients who were prediagnosed with VTE during January 1st, 2007 and December 31th, 2011 at Ankara University Faculty of Medicine İbn-i Sina Hospital Emergency Ward according to the Venous Thromboembolism Risk Evaluation Form. Control group was formed from patients who were followed up in the emergency ward of our hospital with a diagnosis other than VTE. Patients were determined according to inclusion and exclusion criteria. SPSS 15.0 for Windows software was used for statistical analyses. P small than 0.05 value was accepted to be statistically significant.Results: The 426 patients were included in the study with VTE prediagnosis and 300 were included as control group. Of the VTE patients, 210(%49.2) were female, 217(%50.8) were male. Of the control group patients, 169(%56,3) were female and 131(%43,7) were male. 163 of the VTE patients were diagnosed with DVT, 81 were diagnosed with PE and 13 were diagnosed with DVT+PE. While the OTH value was determined to be high and statistically significant for the patient group with DVT diagnosis, all three parameters were determined to be statistically significant in the PE patient group. When the cut-off value of OTH is taken as 7,3fL for DVT, sensitivity and specificity are calculated as 74%and 76%respectively. A negative correlation has been determined between thrombocyte and OTH. When d-dimer cut-off is taken to be over 500ng/mL for DVT cases, sensitivity (diagnosis success rate) was calculated as 73%whereas specificity (exclusion success) was calculated as 23 %. In control group, DVT, PE and DVT+PE patients an increase of PLT, OTH values were observed.Results and discussion: Parameters to be used in the prediagnosis and diagnosis stages of VTE cases is important for the clinician to show prevalence and prognosis. When the numerical values are examined, it is thought that the precursos status of OTH values regarding VTE prevalence will become clearer with the increase of the case series. It is thought that with the increase in the number of cases, the OTH value will be a precursor of VTE prevalence and the mortality and morbidity ratios related to this prevalence.