Fıtık greftlerinin nanoteknoloji ile gümüşle kaplanması greft enfeksiyonunu azaltır mı
Does covering of polypropylene mesh grafts with silver affect graft infection
  1. Tez No: 326500
  2. Yazar: ELİF NERGİZ ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnguinal herni onarımları cerrahi kliniklerinde erişkinlerde en sık uygulanan girişimlerdendir. Greftsiz yapılan fıtık onarımlarında görülen nüksün %11-18 oranlarından, greft kullanımı ile %1 oranına kadar gerilemesi ve uygulamadaki kolaylılığı günümüz cerrahisinde greft kullanımının popüler olmasına neden olmuştur. Greft enfeksiyonu hastaların genellikle %1-2'sinde görülür. En sık greft enfeksiyonuna neden olan mikroorganizma Metisiline dirençli Staphylococcus aureus'tur. Gümüş yüzyıllardır medikal ve kozmetik endüstrisi tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Gümüş iyonlarının, özellikle kolloidal ve nano boyuttaki gümüş iyonlarının antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri bilinmekte ve bu amaçla uzun süredir kullanılmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda Staphyloccocus aureus ile greft enfeksiyonu oluşturularak nanokristalin gümüş kaplı greftlerin etkileri araştırılmıştır. Araştırmamızda altmışdört denekten dört grup oluşturulmuştur. Gruplar; Grup 1 normal greft, Grup 2 normal greft+ eşzamanlı MRSA ekimi, sadece nanokristalin gümüş kaplı greftin kullanıldığı Grup 3 ve eşzamanlı MRSA ekimi yapılmış nanokristalin gümüş kaplıgreftlerden oluşan Grup 4'dür. Denekler cerrahi işlem sonrası 7. gün sakrifiye edildi. Çıkarılan greftlerden; 24 saat sonra koloni sayımı yapılmışve elektron mikroskopisi ile tutunma değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inguinal hernia repaiement procedures are one of the most performed surgical procedures in daily practice. Adding grafts to repairment procedures reduced recurrence rates from 11-18% to 1% and its easiness in application caused this modality to get popular in recent practice. Graft infections occur in 1-2% of the patients. Methicilline resistant Staphylococcus aureus (MRSA) is the most common cause of graft infections. Silver is used by medical and cosmetic industry in centuries. Antibiotic and antibacterial affects of silver ions (especially colloidal and nano sized silver ions) is known and got used for so long. In this study we investigated the affects of nonocrystaline silver covered grafts in rats that their grafts infected by Staphylococcus aureus. We divided 64 rats into 4 groups. Groups are; Group 1: normal graft, Group 2: Normal graft and simultaneus inoculation of MRSA, Group 3: nanocrystaline silver covered graft, Group 4: nanocrystaline silver covered graft and simultaneus inoculation of MRSA. Rats sacrificed at postoperative seventh day. Grafts excised and 24 hours later grafts evaluated by colony count. Microorganism adherence is evaluated by electron microscopy.