Iskemi reperfüzyon hasarı iloprost ve proantosiyanidin ile önlenebilir mi hayvan modelinde bir alt ekstremite iskemi çalışması
İskemi reperfüzyon hasari iloprost ve proantosiyanidin ile önlenebilir mi hayvan modelinde bir alt ekstremite iskemi çalişmasi
- Tez No: 326501
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı infrarenal abdominal aortanın (İAA) klemplenmesi ve reperfüzyonu sonrası gelişen alt ekstremite iskemi reperfüzyon (İR) hasarına iloprost ve proantosiyanidin'in ayrı ayrı ve birlikte etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Elli adet erkekWistar-Albino rat rastgele ve eşit sayıda (n = 10)olarak beş gruba ayrıldı. SHAM grubunda (grup I) laparotomi ve İAA diseksiyonu uygulandı ancak bu grupta İR oluşturulmadı. Kontrol grubunda (grup II) ise İAA diseksiyonu sonrası İAA'ya kros-klemp konularak 60 dakika iskemi ve kros -klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon uygulandı. İR+ Proantosiyanidin grubunda (grup III) İR işlemine ek olarak, İR öncesi 10 gün boyunca oral yoldan gavaj ile 100mg/kg/gün (1 ml volümde) proantosiyanidin (GNC preventive nutrition) verildi. Son doz deneyden 1 saat önce uygulandı. İR + İloprost grubunda (Grup IV) İR'a ek olarak 120 dakikalık reperfüzyon süresince, sağ internal juguler ven kullanılarak ve infüzyona reperfüzyondan 10 dk. önce başlanarak i.v 100 ng/kg/dk dozda iloprost (İlomedin®, Bayer Schering Pharma AG, Berlin, Germany) infüzyonu yapıldı. İR + Proantosiyanidin + İloprost grubunda ise (Grup V ) İR'a ek olarak yukarıda tarif edildiği gibi hem proantosiyanidin işlem öncesi oral yoldan verildi, hem de reperfüzyon süresince iloprost infüzyonu yapıldı. Deney sonunda tüm ratlardan, biyokimyasal analizler için kan örneği ve adductor magnus, gastroknemius kas doku örnekleri alındı. Kas dokusunda malondialdehit (MDA), ksantin oksidaz (XO),glutatyon peroksidaz (GSH-Px), süperoksitdismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) düzeyleri ölçüldü. Venöz kanda ise serum malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), kreatinfosfokinaz (CPK), plazma D-dimer düzeyleri ölçüldü.Sonuçlar: Biyokimyasal inceleme sonuçlarına göre İR grubunda (grup II) kas dokusu ve serumda MDA, kas dokusunda XO, SOD, CAT, GSH-Px ve serumda GSH-Px düzeyleri sham grubuna (grupII) göre anlamlı derecede yüksekti (p0,05).İR+proantosiyanidin (grup III) grubundaki kas dokusu CAT düzeyleri ise İR grubuna benzer sonuçlandı. İR+ proantosiyanidin+iloprost grubunda (grup V) ise kas dokusu ve serumda MDA, kas dokusunda XO, SOD, CAT, GSH-Px değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görüldü (p0,05).Tartışma: Bu çalışmanın sonuçları, iloprost ve proantosiyanidin'in alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarında oksidan oluşumunu ve antioksidan enzim düzeyini azalttığını göstermektedir. İloprost ve proantosiyanidin beraber kullanıldığında bu etki daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iskelet kası iskemi reperfüzyon hasarını azaltmada, iloprost ve proantosiyanidinin etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu konuda yapılacak daha geniş ölçekli çalışmaların sonuçları bizim çalışmamızı destekler ise, günlük klinik kullanımda çok önemli fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose: The purpose of the present study was to investigate the effect of iloprost and proanthocyanidin separately and together on ischemia-reperfusion (IR) injury at the lower extremities after clamping and reperfusion of infrarenal abdominal aorta (IAA).Material and Methods: Fifty male Wistar-Albino rats were randomized in equalnumbers (ten per group) into five groups. Sham group underwent laparotomy anddissection of the IAA without IR. Control group (group II) underwent dissection of the IAA and then ischemia and reperfusion performed by clamping of the IAA for 60 minutes and declamping of the IAA for 120 minutes respectively. In IR+proanthocyanidin group (group III), in addition to IR, rats received orallyproanthocyanidin (GNC preventive nutrition) with a gavage at a dosage of100mg/kg/day (1 ml volume) for ten days before the experiment. The last dose wasgiven one hour before the experiment . In IR+iloprost group (group IV), in addition to IR, rats received intravenous infusion of iloprost (İlomedin®, Bayer Schering Pharma AG, Berlin, Germany), with a dosage of 100 ?g/kg/min via right internal juguler vein starting ten minutes before declamping and during 120 min of reperfusion. In IR+ proanthocyanidin+ iloprost group (group V) in addition to IR, as described above was given orally proanthocyanidin before the experiment and received infusion of iloprost during reperfusion. At the end of the experiment, blood samples and adductor magnus, gastroknemius muscle tissues samples were taken from all rats for biochemical analysis. In muscle samples, tissues levels of malondialdehyde (MDA), xantine oxidase (XO), glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) were measured. In blood samples, serum levels of malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), creatine phosphokinase (CPK) and plasma levels of D-Dimer were measured.Results: Biochemical analysis showed that, in the IR group (group II), muscletissues and serum levels of MDA, muscle tissues levels of XO, SOD, CAT, GSH-Pxand serum levels of GSH-Px were significantly higher than the levels in the shamgroup (group I) (p0,05). In theIR+ proanthocyanidin group (group III), muscle tissues levels of CAT were similar to the levels in the IR group (group II). In the IR+ proanthocyanidin+ iloprost group (group V), muscle tissues and serum levels of MDA, muscle tissues levels of XO, SOD, CAT, GSH-Px were significantly lower than the levels in the IR group (group II) (p0,05).Conclusion: The results of this study show that, iloprost and proanthocyanidin attenuates oxidant formation and antioxidant enzyme levels on ischemia reperfusion injury. When iloprost and proanthocyanidin used together, thiseffect appears more. Therefore, reducing ischemia-reperfusion injury in skeletalmuscle, proanthocyanidine and iloprost and may be effective. In case results of our study will be supported by future larger scale studies, it would be an important contribuiton to daily clinical practice.