Travmatik olmayan çocukluk çağı kataraktlarında cerrahi tedavi sonrası görsel sonuçlar ve komplikasyonlar
Visual results and complications after surgical treatment of nontraumatic pediatric cataracts
- Tez No: 326507
- Danışmanlar: PROF. DR. HUBAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pediatrik kataraktlar çocukluk çağının tedavi edilebilir görme kaybı sebeplerinin başında gelmektedir. Çocukluk çağı kataraktlarının yönetiminde, erken tanı ve tedavi, görsel prognoz açısından hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada, çocukluk çağı kataraktı tanısı ile kliniğimizde cerrahi tedavi uygulanan olgularda cerrahi zamanlaması, kullanılan cerrahi yöntemler, gelişen komplikasyonlar ve tedavi sonuçlarının gözden geçirilmesi amaçlanmıştır.Ocak 2004 ? Ağustos 2012 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Birimi?nde pediatrik katarakt cerrahisi geçiren 62 hastanın kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların 28?i (%45) kız, 34?ü (%55) erkekti. Katarakt cerrahisi sırasında ortalama yaş 6 (1 ? 101) ay idi. Ortalama takip süresi 32 (3 ? 102) ay idi. Otuz sekizhastanın 68 gözüne 12 aydan önce, 24 hastanın 33 gözüne ise 13 ay ? 15 yıl arasında cerrahi tedavi uygulandı. Olguların 39?unda (%63) bilateral, 23?ünde (%37) tek taraflı katarakt mevcuttu.Bu çalışmada en sık görülen pediatrik katarakt tipleri total katarakt (%28), nükleer katarakt (%19) ve arka polar katarakt (%14) idi. Yirmi dört göze (%24)katarakt cerrahisi ile birlikte primer intraoküler lens implantasyonu uygulandı; bu hastaların tamamı 13 aydan büyük idi. Yirmi iki gözde ise sekonder intraoküler lens implantasyonu uygulandı. Postoperatif görme keskinliği ölçülebilen 52 gözden %62?sinde 0,3 ve üzerinde görme saptandı. Bu çalışmada, tek değişkenli analiz sonucunda, kataraktın geç dönemde başlaması ve nistagmus olmaması 0,3 ve üzerinde görme keskinliği elde edilmesi için anlamlı bulundu. Çok değişkenli regresyon analizi sonucunda ise kataraktın erken dönemde başlamasının, görme keskinliğinin 0,3 altında kalma riskini 1,03 kat arttırdığı belirlendi.Tüm gözlerin %58?inde arka kapsül opasifikasyonu (%39), sekonder glokom (%12), fibrinöz reaksiyon (%5) ve ön kamarada hemoraji (%2) gibi postoperatifkomplikasyonlar gelişti. Ön vitrektomi ve arka kapsülotomi uygulanan gözlerin%31?inde, arka kapsülü intakt bırakılan gözlerin %77?sinde arka kapsül opasifikasyonu saptandı.Sonuç olarak, pediatrik yaş grubunda kataraktların cerrahi tedavisinin ardından ortaya çıkabilecek komplikasyonların uygun ve erken yönetimi büyük önem taşımaktadır. Cerrahi tedavi yöntemi olarak ön vitrektomi ve arka kapsülotomi, arka kapsül opasifikasyonu insidansını azaltır. Pediatrik kataraktı olan çocuklarda erken cerrahi tedaviyi takiben uygun bir optik rehabilitasyon, ambliyopi tedavisi ve ortaya çıkan komplikasyonlara erken müdahale ile iyi görsel sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Pediatric cataracts are the most common cause of treatable visual impairment in childhood. In the management of pediatric cataracts, early diagnosis and prompt referral for surgery is required to improve visual prognosis. In this study, the aim was to investigate the timing of cataract removal, surgical techniques, postoperative complications and surgical outcomes in children that were operated with the diagnosis of pediatric cataracts.The records of 62 patients who underwent pediatric cataract surgery between January 2004 and August 2012, in Ankara University, Department of Pediatric Ophthalmology and Strabismus, were reviewed retrospectively. There were 28 (45 %) females and 34 (55 %) males. The mean age at the time of cataract removal was 6 (1 ? 101) months. The mean follow-up period was 32 (3 ? 102) months. Sixty-eight eyes of 38 patients had cataract extraction before 12 months of age and 33 eyes of 24 patients had cataract surgery between 13 months to 15 years of age. Thirty-nine of the patients (63 %) had bilateral and 23 of the patients (37 %) had unilateral cataract.In the current study, the most common types of pediatric cataracts were total cataract (28 %), nuclear cataract (19 %) and posterior polar cataract (14 %). Twentyfour eyes (24 %) underwent cataract surgery with primary intraocular lens implantation; all of these patients were older than 13 months. Twenty-two eyes (22 %) underwent secondary intraocular lens implantation. Of the 52 eyes in which visual acuity could be measured, 62 %had an acuity of 0.3 or better. In this study, later age at onset of cataract and absence of nystagmus were significant for visual acuity better than 0.3 in univariate analysis. Multiple logistic regression analysis showed that earlier age at onset of cataract increases the risk of not achieving visual acuity better than 0.3 by 1.03-fold.Postoperative complications including posterior capsular opacification (39 %), secondary glaucoma (12 %), fibrinous reaction (5 %) and anterior chamber hemorrhage (2 %) were detected in 58 %of all eyes. Posterior capsular opacification developed in 31 %of eyes that had anterior vitrectomy and posterior capsulotomy,and in 77 %of eyes with an intact posterior capsule.Consequently, appropriate and early management of postoperativecomplications after cataract removal in childhood is essential. Anterior vitrectomy and posterior capsulotomy decreases the incidence of posterior capsular opacification in the management of pediatric cataracts. Favorable visual outcomes can be achieved with appropriate optical rehabilitation, amblyopia treatment and early management of postoperative complications after early cataract removal in children with pediatric cataracts.