Rekürren epitelyal over kanserlerinde sekonder sitoredüktif cerrahinin sağkalıma etkisi
Effect of secondary cytoreductive surgery on survival of patients with recurrent epithelial ovarian cancer
- Tez No: 326514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ovaryen kanser kadın genital kanserlerinin yaklaşık %25'ini oluşturmakla birlikte, jinekolojik kanserler içerisinde en sık ölüm nedenini oluşturmaktadır. Epitelyal over kanserleri tanı anında genellikle ileri evrededir. Primer epitelyal over kanserinin tedavisinde sitoredüktif cerrahi iyi tanımlanmış bir tedavi şeklidir ve maksimal sitoredüksiyon ileri evre over kanserlerinde, sağ kalımın en güçlü belirleyici faktörüdür. Rekürren epitelyal over kanserlerinde sekonder sitoredüktif cerrahi veya salvage kemoterapi uygulanabilir. Teorik olarak sitoredüktif cerrahinin olumlu etkileri, rekürren epitelyal over kanseri olgularında da beklenebilir. Güncel olarak birçok araştırmacı sekonder sitoredüksiyonun avantajlarını rapor etmektedir. Bununla birlikte, salvage kemoterapiye üstünlüğünü belirleyecek yeterli randomize veri bulunmamaktadır. Ek olarak cerrahi sonuçlarına etki eden faktörler tam olarak belirlenememiştir. Bu çalışmanın amacı sekonder sitoredüktif cerrahinin prognostik faktörlerini ve sağkalımı olumlu etkileyecek seçim kriterleri belirlemektir. 1990 ve 2012 yılları arasında, rekürren epitelyal over kanseri tanısıyla sekonder sitoredüktif cerrahi yapılmış 97 hasta, retrospektif olarak değerlendirildi. DFI süresi ?6 ay ve Gynecologic Oncology Group performans skoru ?2 olan olgulara cerrahi uygulandı. Bütün hastalar cerrahi sonrası platin bazlı veya diğer kemoterapi rejimleri ile tedavi edildi. Primer tedavi ile rekürrens arası hastalıksısz sağ kalım (DFI) ortalama 24.5 ay (%95 CI 18.2 ?30.7) saptandı. Optimal sekonder sitoredüksiyon 63 hastada (64.9%) sağlanırken, suboptimal sitoredüksiyon yapılan hastalara göre anlamlı olarak sağkalımda artış saptandı (optimal grupta 142.9 iken suboptimal gruplarda 42.2 ay ve 33.7 ay) (p 14 ay olan olgularda sağ kalım anlamlı olarak artmış saptandı (p=0.002). Multivaryan analizde sekonder cerrahi sonrası rezidü hastalık ve DFS süresinin sağ kalımda, güçlü bağımsız prognostik faktörler olduğu saptandı. Sonuç olarak sekonder sitoredüktif cerrahi, düşük komplikasyon oranları ile güvenli ve efektif bir tedavidir ve maksimal cerrahi tedavi rekürren epitelyal over kanseri olgularında sağ kalımı anlamlı olarak uzatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer represents 25% of all malignancies of the female genital tract but is the most common cause of death among women who develop gynecologic malignancies. The majority of patients with epithelial ovarian cancer have advanced-stage disease at the time of diagnosis. The role and theoretical bases of cytoreductive surgery are well established in the treatment of primary epithelial ovarian cancer. Maximal cytoreduction was one of the most powerful determinants of survival in patients with advanced epithelial ovarian cancer. Patients with recurrent ovarian cancers can be recruited to secondary cytoreduction or salvage chemotherapy. Theoretically, the favorable effects of cytoreductive surgery may also be expected in patients with recurrent epithelial ovarian cancer. Recently, several investigators reported on the advantages of secondary cytoreductive surgery in recurrent epithelial ovarian cancer patients. However, the lack of randomized trial data in this field makes it difficult to determine whether such surgery is superior to salvage chemotherapy alone. In addition, prognostic factors affecting the outcomes of such surgery are yet to be firmly identified. Therefore, the objectives of this study were to identify the prognostic factors of secondary cytoreductive surgery and to define the selection criteria associated with improved survival in patients with recurrent epithelial ovarian cancer. Data from 97 patients with recurrent ovarian cancer patients who underwent secondary cytoreductive surgery between 1990 and 2012 were retrospectively evaluated. Cytoreductive surgeries were performed in patients who had disease free interval (DFI) ?6 months and Gynecologic Oncology Group performance status ?2. All patients underwent primary cytoreductive surgery followed by intravenous chemotherapy with platinum- based or other regimens. The median disease-free interval between the two operations was 24.5 months (%95 CI 18.2 ?30.7). Optimal secondary cytoreduction was achieved in 63 patients (64.9%). There was a significant difference in survival between patients who were optimally cytoreduced compared to those suboptimally cytoreduced, with an estimated median survival in the optimal group of 142.9 months vs. 42.2 and 33.7 months in the suboptimal groups (P 14 months was better than that of those with the interval