Diyalizin (Periton-hemodiyaliz) koku fonksiyonlarına olan etkisi
The effect of dialysis (Peritoneal-hemodialysis) on olfactory function
  1. Tez No: 326515
  2. Yazar: GÜLİN GÖKÇEN KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN NURİ AKINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Koku duyusu hayatımıza önemli bir katkıda bulunsa da bozukluklarının özellikle sistemik hastalıklarda fark edilmesi zordur. Kronik böbrek yetmezliği de koku fonksiyonunu etkileyen ve toplumda sık görülen hastalıklardan biridir. Bu çalışmada, kronik böbrek yetmezliği hastalarının koku fonksiyonlarının değerlendirilmesi, diyalizin koku fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması ve koku bozukluğu ile olası ilişkisi olan biyokimyasal parametrelerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya son dönem böbrek yetmezliği hastası olan ve hemodiyaliz tedavisi alan 87 kişi, periton diyalizi tedavisi alan 20 kişi ve kontrol grubu olarak da 17 kişi dahil edildi. Böbrek yetmezliği olan hastalara diyaliz öncesi ve sonrası, kontrol grubundaki kişilere ise bir kez `Smell Diskettes Olfaction Test' uygulandı. Böbrek yetmezliği olan hastaların diyaliz öncesi koku skorları kontrol grubuna göre düşük saptandı. Bir seans diyaliz tedavisinin hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda koku skorlarında %11,2'lik, periton diyalizi tedavisi alan hastalarda %5,5'lik iyileşmeye yol açtığı saptandı. Koku bozukluğu ile diyaliz öncesi biyokimyasal parametrelerin arasında ilişkisi saptanmamasına rağmen hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda diyaliz etkinliğini gösteren Kt/V değeri arttıkça koku fonksiyonlardaki düzelmenin arttığı saptandı. Sonuç olarak bu çalışma ile böbrek yetmezliği hastalarında görülen koku bozukluğunun diyaliz tedavisi ile geri dönüşümlü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the sense of smell is very important for human life, it is difficult to notice its dysfunction especially in chronic systemic diseases. Chronic renal failure is one of the systemic diseases frequent in the community which is affecting olfactory function. In this study, we purposed to eveluate the olfactory functions of chronic renal failure patients, effect of dialysis on olfactory function and the potential relationship between olfactory dysfunction and biochemical parameters. 87 patients with chronic renal failure undergoing hemodialysis, 20 patients with chronic renal failure undergoing peritoneal dialysis and 17 people for control group were included to the study. Smell Diskettes Olfaction Test was performed to the chronic renal failure patients just before and after dialysis session, for once to the control group. It was obtained that olfaction scores of chronic renal failure patients before hemodialysis was lower than control group. One session dialysis treatment was caused 11,2% and 5,5% improvement in olfaction scores of hemodialysis and peritoneal dialysis patients respectively. However there was no relationship between olfactory dysfunction and biochemical parameters before dialysis, improvement in olfaction scores was increasing while the Kt/v value (which was reflecting the effectiveness of hemodialysis) was increasing. As a conclusion, in this study we revealed that olfactory dysfunction in chronic renal failure patients is reversible by dialysis treatment.