Metastatik gastrointestinal sistem kanserli hastalarda tanı sırasında hemoglobin, serum albumin düzeyi, sedimantasyon, c-reaktif protein, CEA, CA19-9 ve serum lipid profilinin prognostik önemi ve sistemik kemoterapiye yanıtla ilişkileri
Prognostic significance of hemoglobin, serum albumin level, erythrocyte sedimentation rate, c-reactive protein, CEA, CA19-9 and serum lipid profile at time of diagnosis in patients with metastatic gastrointestinal system cancers and association with response to systemic chemotherapy
- Tez No: 326513
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Gastrointestinal kanserler, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda preoperatif CEA, CA19-9 düzeylerinin, akut faz reaktanlarının, açlık serum lipid profili ve albümin seviyelerinin hastalığın prognozu, tümörün evresi ve uzak metastazla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, ?metastatik gastrointestinal sistem kanserli hastalarda? tanı anında ve takiplerinde hemoglobin (hb), serum albümin, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), karsinoembriyonik antijen (CEA), karbohidrat antijen 19-9 (CA 19-9) ve serum lipid profiline bakılarak hastalığın prognozu ve tedaviye yanıtla ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma için, hastane bilgisayar arşivi kayıt sistemi taranarak, Nisan 2010 - Eylül 2012 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı poliklinik ve servisinde, takip ve tedavisi yapılan gastrointestinal sistem kanseri tanısı almış hastalar içinden, bu çalışmada araştırılacak parametrelerin bakılmış olduğu hastalar seçildi. Bu araştırmada toplam 50 hasta incelendi. Araştırma grubuna 25 hastanın girebildiği görüldüğü için, metastazı olmayan 25 gastrointestinal sistem kanserli hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Kontrol grubuna seçilen hastaların primer malignite açısından ?araştırma grubu hastalarına? benzer özellikte olmalarına dikkat edildi. Hastalar ?metastazlı? ve ?metastazı olmayan? olmak üzere 2 gruba ayrıldı.Gruplar önce bazal değerlerine göre kendi aralarında karşılaştırıldı. Daha sonra metastazlı grupta kemoterapi öncesi ve kemotereapi sonrası kan değerleri karşılaştırıldı. Metastazlı hastalarda tanı anında ve en az 2 kür kemoterapi sonrası hemoglobin, serum albümin, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein 55(CRP), karsinoembriyonik antijen (CEA), karbonhidrat antijen 19-9 (CA19-9) ve açlık serum lipid profili değerlerine bakıldı.Bulgular: Metastazlı ve metaztazı olmayan gruplar arasında, bazal hemoglobin, serum albümin, ESH, CRP ve serum açlık lipid profili değerleri açısından anlamlı fark yoktu. Bazal CEA düzeyleri metastazlı grupta anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,006). CA19-9 düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa dahi metaztazlı grupta daha yüksek olduğu görüldü (p=0,641).Metastazlı hastaların %20?sinde kemoterapi sonrası objektif yanıt, %80? inde ise stabil veya progresif hastalık saptandı. Kemoterapi yanıtı olan toplam 5 hastadan 4?ü kolorektal kanser, 1?i kolanjiyosellüler kanser tanılıydı. Kemoterapi öncesi ve sonrası bakılan hemoglobin, serum albumin, ESH, CA19-9 değerlerinde anlamlı fark saptanmadı. Objektif kemoterapi yanıtı olan (n=5) hastaların, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da bazal CRP düzeylerinin daha düşük olduğu (p=0.297), bazal CEA (p=0.06) ve CA 19-9 (p=0.668) düzeylerinin ise, kemoterapi yanıtı olmayan (n=20) hastalara oranla daha yüksek olduğu saptandı. Objektif kemoterapi yanıtı olan ve olmayan hastaların, bazal T.Kolesterol, HDL, LDL, VLDL, TG ve TK/HDL-K oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Objektif kemoterapi yanıtı olan (n=5) hastaların, CRP değerinin bazal değerlerine gore daha da düştüğü saptandı (3.0?dan 1.1?e düştü). Kemotarapi yanıtı olmayan hastaların CRP düzeylerinin ise pek değişmediği (bazal 4.32?den 4.1?e düştüğü) gözlendi. Kemoterapi yanıtı olan ve olmayan gruplarda, kemoterapi sonrası bakılan CRP düzeylerinin anlamlı olarak farklı olduğu saptandı (p=0.019). Yine kemoterapi yanıtı olan hastalarda, kemoterapi sonrası CEA ve CA 19-9 düzeyleri düşerken, kemoterapi yanıtı olmayan hastalarda bu değerlerin arttığı saptandı. Serum CEA düzeyleri yüksek olan metastazlı hastaların, CEA düzeyi daha düşük olanlara göre `neden daha iyi kemoterapiye yanıt verdikleri? konusunda başka benzer bir çalışma ile karşılaşılamadı.Objektif kemoterapi yanıtı olan (n=5) ve olmayan (n=20) hastalar arasında kemoterapi sonrası T.Kolesterol, HDL, LDL ve TK/HDL-K arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta da kemoterapi sonrası HDL düzeyinin arttığı, TK/HDL-K oranının azaldığı görüldüMetastatik kolon kanseri nedeniyle oxaliplatin ve fluorourasil infüzyonu uygulanan kemoterapi rejimlerinde HDL (high density lipoprotein) kolesterolün artığı total kolesterol (TK) /HDL oranının azaldığı saptandı. Ancak FOLFOX kemoterapisi alan hastaların 3?ünde kemoterapi yanıtı alınırken, 2 hastada stabil hastalık saptandı.Sonuç: Çalısmamızda, metastazlı ve metastazı olmayan gruplar arasında, bazal parametrelerde CEA düzeyi dışında anlamlı fark saptanmadı. Kemoterapi yanıtı olan hastaların tamamında, kemoterapi sonrası HDL-K `ün arttığı, TK/HDL-K oranının azaldığı saptandı. Kolorektal kanserli metastatik hastalarda kemoterapi yanıtını değerlendirirken, yanıt veren hastalarda HDL-K?ün artığı ve TK/HDL-K oranının azaldığı ilk defa bu çalışmada gösterildi. Lipid parametrelerindeki bu değişiklikler CEA değişiklikleri ile korele bulundu. Bu çalışmanın, kolorektal kanserli hastalarda sürdürülmesinin uygun olacağı kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Introduction and Background: Gastrointestinal cancer is one of the most common causes of cancer-related death. Recently, some studies have found relationship between prognosis, distant metastasis, stage of tumor and the level of preoperative Carcinoembryonic antigen (CEA), Carbonhydrateantigen (CA19-9), acute phase reactants, albumin and fasting lipid profile. In our study, we aimed to detect the level of CEA, CA 19-9, C-reactive protein (CRP), serum lipid profile, hemoglobin, serum albumin, erythrocyte sedimentation rate (ESR) in the patients with metastatic gastrointestinal cancer at the time of diagnosis and follow-up and their impact on prognosis and response to treatment.Patient and Methods: For our study, we scanned the patients? record archieve systems of Ankara University Faculty of Medicine İbn-iSina Hospital and Cebeci Hospital, and chose patients from the patients with gastrointestinal system cancers; who had been diagnosed, followed and treated in Internal Medicine and Medical Oncology policlinics and services. We analysed 50 patients in this study; patients for research group and 25 patients with non-metastatic gastrointestinal system cancers for control group, were chosen. We paid attention to the similarity between the diagnosis of the control group and research group. The patients were divided into two groups as metastatic and non-metastatic patients with gastrointestinal system cancers. First, the basal hemoglobin, serum albumin, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, CEA, CA19-9 and serum lipid profile were compared between the two groups. Then, in metastatic group, these laboratory parameters before chemotherapy and after chemotherapy were compared. In metastatic patients, hemoglobin, serum albumin, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, CEA, CA19-9 and serum fasting lipid profile were assessed at time of diagnosis and after at least two cures of chemotherapy.Results: There was no statistically significant difference in basal hemoglobin, serum albumin, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein and serum lipid profile between the metastatic and non-metastatic groups. Basal CEA levels in metastatic patients were significantly higher (p=0.006). CA19-9 levels were higher in metastatic patients without statistical significance (p=0.641). After chemotherapy, objective response was achieved in 20 %of metastatic patients; while the disease was stable or progressive in 80%of the metastatic group. From the five patients who had objectively responded to chemotherapy, four patients had colorectal cancer and one patient had cholangiocellular cancer. There were no significant difference between hemoglobin, serum albumin, erythrocyte sedimentation rate and CA19-9 values before and after chemotherapy. In the chemotherapy-responder group (n=5), basal CRP values were lower (p=0.297); basal CEA and CA19-9 levels were higher (p=0.06 and p=0.668 respectively) when comared with the chemotherapy nonresponder group (n=20). There were no significant difference in basal total cholestereol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, triglyceride and total cholesterol/HDL-cholesterol ratio parameters between the chemotherapyresponder and non-responder patients. On follow-up, CRP values of the objective chemotherapy-responder patients (n=5) reached lower levels; the mean CRP value regressed to 1.1 from 3.0. In the chemotherapy non-responder group, the CRP values were stable; basal mean CRP value was 4.32 and after chemotherapy it was 4.1. After chemotherapy, there was significant difference in the CRP values between chemotherapy responder and non-responder groups (p=0.019). After chemotherapy, CEA and CA19-9 levels were found lower in the chemotherapy-responder group; while they were found higher in non-responder patients. HDL-cholesterol levels increased and total cholesterol/HDL-cholesterol ratio decreased in both groups after chemothearpy. After oxaliplatin and fluorourasil infusion regimens, we determined an increase of HDL and a decrease of TK/HDL ratio in patients with metastatic colon cancer, Among the five patients who were treated with FOLFOX regimen, three patients responded to chemoterapy; while the other two patients? disease remained stable. 59Conclusion: In our study, there was no significant difference in basal parameters except basal CEA levels between the groups of patients with and without metastasis. The level of HDL-K increased and the ratio of TK/HDL-K decreased after chemotherapy in all of the patients who responded to chemotherapy. The increase in HDL-K level and decrease in TK/HDL-K ratio in chemotherapy responder patients, were first shown in our study for assessment of chemotherapy response in patients wtih metastatic colorectal cancer. There was significant correlation between the results of CEA levels and lipid profile. The prolongation of this study is thought to be appropriate in patients with colorectal cancer