Karaciğerin nöroendokrin tümör metastazlarının tedavisinde 90y'ın etkinliği
Efficacy of intra-arterial 90y treatment in hepatic neuroendocrine tumor metastases
- Tez No: 326523
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AmaçBu çalışmada tedaviye dirençli karaciğer nöroendokrin tümörmetastazlarında intraarteriyel 90Yttrium tedavisinin etkinliğini göstermeyiamaçladık.Gereç ve YöntemÇalışmaya mart 2008 ve haziran 2012 tarihleri arasında NET tanısı alanve karaciğer metastazı bulunan 20 hasta dahil edildi. Hastaların ortalamayaşı 52,2±12,2 olarak hesaplandı. Tedaviden önce hepatik ve renal testleryapıldı. Bilirubin değerleri bakıldı. Akciğere kaçağı değerlendirmek için 99mTcmakroagregatalbumin testi yapıldı. Tedavi dozları vücut yüzey alanı metoduile hesaplandı ve tüm hastalara hepatik kateterizasyon ile resin mikrosferleruygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında hastalar abdominopelvik BT ve 111Inoctreotidsintigrafisi ile değerlendirildi. Tedavi yanıtına göre hastalar tedaviyecevap verenler ve vermeyenler olarak gruplandı.BulgularTüm hastalar için genel sağkalım süresi 36±4,3 ay, 1 yıllık sağkalımoranı %87,5 bulunmuştur. 111In-octreotid sintigrafisi ile değerlendirilenhastalarda tedaviye cevap veren grupta 1 yıllık sağkalım oranı %89,sağkalım süresi 42,5±4,7 ay; tedaviye cevap vermeyen grupta 1 yıllıksağkalım oranı %70, sağkalım süresi 22±4,3 ay bulunmuştur. Sintigrafi iledeğerlendirilen hastalarda genel sağkalım süresi 37,9±4,4 ay olarakhesaplanmıştır. BT ile değerlendirilen hastalarda tedaviye cevap veren41grupta 1 yıllık sağkalım oranı %95, sağkalım süresi 42±5,3 ay; tedaviyecevap vermeyen grupta ise bu değerler %80 ve 32±6,1 ay olarakbulunmuştur. BT ile değerlendirilen hastalarda genel sağkalım süresi37,3±4,5 ay olarak hesaplanmıştır. Sintigrafi ile değerlendirmede tedaviyecevap veren ve vermeyen gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıbulunmuştur (p=0,030). BT'de ise 2 grup arasında anlamlı farklılıksaptanmamıştır (p=0,489). Tedavi öncesi ve sonrası medyan ALT değerlerisırasıyla 20 ve 25 U/L bulunmuş olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıbulunmuştur (p=0,004). AST ve bilirubin düzeyleri arasında anlamlı farklılıksaptanmamıştır.SonuçlarKaraciğer NET metastazlarında intraarteryel 90Y tedavisi güvenli vesağkalım üzerinde etkin bir tedavi yöntemidir. Tedavi yanıtı, fonksiyonelve/veya morfolojik görüntüleme yöntemleri ile yapılabilmektedir. Yanıtdeğerlendirmesinde erken dönemde fonksiyonel, geç dönemde morfolojikgörüntüleme yöntemleri daha faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
PurposeThe aim of this study was to examine the efficacy of intra-arterial90Yttrium treatment in the management of hepatic neuroendocrine tumormetastases unresponsive to other treatment.Material and MethodTwenty (20) patients with a mean age 52.2±12,2 years and NET livermetastases were included. Before the treatment procedure, routine tests forrenal and hepatic functions, bilirubin levels as well as 99mTcmacroaggregatedalbumin test to detect any leakage to the lungs were done.Treatment doses were calculated using body surface area method and allpatients received 90Y resin microspheres through hepatic artery catheter.111In-octreotide scintigraphy and abdominopelvic computed tomography (CT)were done before and after treatment delivery. Based on their treatmentresponse as assessed by either 111In-octreotide scintigraphy or CT, patientswere divided into two groups as responders and nonresponders.ResultsFor all patients, 1-year survival rate and overall survival was 87,5% and36±4,3 months, respectively. Based on 111In-octreotide scintigraphy findings,1-year survival rate was 89% and 70% for responders and nonresponders,respectively, whereas corresponding survival was 42,5±4,7 months and22±4,3 months. Based on 111In-octreotide scintigraphy findings, overallsurvival was 37,9±4,4 months. Based on CT findings survival data were as43follows: 1-year survival rate for responders 95%, nonresponders 80%;survival was 42,2±5,3 months for responders, 32,4±6,1 months fornonresponsers. Based on CT findings, overall survival was 37,3±4,5 months.Based on 111In-octreotide scintigraphy, difference between two groups wasfound statistically significant (p=0,030). However, based on CT, differencebetween two groups was not found statistically significant (p=0,489).Themedian ALT level was found 20 U/L and 25 U/L before and after treatment,respectively. Difference between two levels was statistically significant(p=0,004). However, AST and bilirubin levels was not statistically significantbefore and after treatment.ConclusionsIntra-arterial treatment with 90Y has survival benefits in liver metastasesfrom NETs and safety procedure. Treatment response may be assessedfunctional and/or morphologic imaging modality. For treatment response,functional imaging in early period and morphologic imaging in late periodmay be more helpful.