Sıçan sırtında oluşturulan random paternli cilt flep modelinde tadalafil'in flep yaşayabilirliği üzerine olan etkisinin araştırılması
Siçan sirtinda oluşturulan random paternli cilt flep modelinde tadalafil?in flep yaşayabilirliği üzerine olan etkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 326522
  2. Yazar: CEM ÇERKEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sıçan Sırtında Oluşturulan Random Paternli Cilt Flep Modelinde Tadalafil'in Flep Yaşayabilirliği Üzerine Olan Etkisinin AraştırılmasıAmaç: Tadalafil, FDE5 inhibisyonu yaparak cGMP düzeyinde artış sağlamaktadır. Bu durum trombosit agregasyonunda inhibisyona ve damarlarda vazodilatasyona neden olmaktadır. Bu çalışmada tadalafilin sıçan sırtında oluşturulan random paternli cilt flep modelinde flep yaşayabilirliği üzerine olan etkisi araştırılmıştır.Yöntem: Hayvanlar her bir grupta 8 hayvan olacak şekilde randomizasyon yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. İkinci gruba cerrahiden 2 saat önce serum fizyolojik ile hazırlanmış olan tadalafil 10 mg/kg dozundan orogastrik tüp kullanılarak verildi. Birinci gruptaki hayvanlarda da benzer stres oluşturmak amacıyla orogastrik tüp kullanılarak 1.5 cc serum fizyolojik oral yoldan verildi. Sıçan dorsumundan 3x9 cm'lik kaudal tabanlı McFarlane Flebi planlanıp eleve edildi. Cerrahiyi hemen takiben ve postoperatif 7. günde proksimal 1/3 orta noktalarından lazer Doppler ile 1 dakika süreyle kayıt alındı ve bu kayıtlar biyoistatistiksel olarak karşılaştırıldı. Postoperatif 7. günde flepler dijital fotoğraf makinesi ile görüntülendive nekroz alanı / tüm flep yüzdeleri dijital ortamda hesaplandı. Daha sonra histopatolojik incelemeler için flebin ortasından tam kat doku örneği alındı. Deney protokolü sona erince sıçanlar yüksek doz anestezik madde uygulanarak sakrifiye edildiler.Alınan biyopsiler ışık mikroskopu altında PMNL ve lenfosit yoğunluğu, ekstravaze eritrosit miktarı, papiller ve retiküler dermiste ödem varlığı, kollajenlerde ödem varlığı ve damar yoğunluğu açısından incelenip karşılaştırıldı.Bulgular: İki grup arasında postoperatif 7. gün nekroz alanı oranları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamadı.Laser Doppler ölçümleri karşılaştırıldığında ise tadalafil grubundaki sıçanlarda postoperatif 7. gün kan akımlarında anlamlı bir artışa ulaşılırken kontrol grubundaki sıçanlardaistatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmadı.Yapılan histopatolojik incelemelerde de tadalafil uygulanılan grupta kontrol grubuna göre damar yoğunluğunda anlamlı bir artış olduğu ancak diğer histolojik parametlerde bir fark olmadığı gözlendi.Sonuç: Tadalafilin kan akımı ve damar yoğunluğu üzerinde sağladığı artış flep yaşayabilirliği üzerinde olumlu bir sonuç gibi görünmekle beraber yapılacak daha geniş çalışmalar bu ilacın flep yaşayabilirliği üzerine etkisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Study of the Effect of Tadalafil on Flap Viability in Randomly Patterned Rat Dorsal FlapsAim: Tadalafil inhibites FDE5 and increases CGMP. This sitution causes inhibition of platelet aggregationand vasodilation in vessels. This study is planned to evaluate the effect of tadalafil on flap viability in randomly patterned rat dorsal flaps.Methods: Rats were divided into 2 groups with 8 rats in each one within randomised pattern. 10 mg/kg dose tadalafil was prepared to salin, received oragastricly 2 hours before the surgery in the second group.In order to compose the similar stress on the first group animals,1.5 cc salinwasadministeredorally by using orogastric tube. A caudal based McFarlane flap with 3x9 cm was planned on rat dorsum and elevated. Immediately after surgery and postoperative day 7, laser Doppler recordings were taken for one minutes from proximal 1/3 midpoint of fixed areas and the records were compared biostatistically.Photographs of flaps were taken on postoperative day 7 and the percentage of necrosis area over the total flap area was calculated digitally.After that full thickness biopsies were taken from the midline from all of the flaps for histopathological examination and then animals were sacrified with high dose anesthetic drugs.Biopsies were examined under light microscopy and compared for the PMNL and lymphocyte counts, extravasated erytrocyte counts, edema formation in papillary and reticular dermis, edema formation in collagens and vessel density.Results: According to statistical results there was no significant difference found in the comparison of both groups in terms of the percentage of necrotic areas on postoperative day 7.When we compare the laser Doppler recordings, recordings from the rats in tadalafil group on postoperative day 7 were significantly higherand the rats in control group were no significant difference in terms of statistical results. Vessel densitywere found to be more expressive inhistopathological assessments of the tadalafil group compared tothe control group but in histopathologic parameters there were no significant differences.Conclusion: Tadalafil increased blood flow and vessel density. It can be seen that tadalafil hadpositive result for flap viability however further studies on tadalafil will help us to get more information about the effect of tadalafil on flap viability.