Diş dokularının çürüğe karşı direncinin arttırılmasında lazer ve kazein fosfopeptidamorf kalsiyum fosfat'ın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of laser and casein phosphopeptideamorphous calcium phosphate application on the caries resistance of dental tissues
  1. Tez No: 326541
  2. Yazar: ELİF İPEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırmamızda Erbiyum:İtriyum-Alüminyum-Garnet (Er:YAG) lazerin tek başına ve kombine kullanımının [Asidülo fosfat florid (APF) ve kazein fosfopeptidamorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP)] süt ve daimi dişlerin çürük oluşumuna karşı direncinin arttırılmasındaki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metot: 42 adet süt ve 42 adet daimi diş kullanılarak elde edilen mine örnekleri rastgele 7 gruba ayrıldı; kontrol, APF, CPP-ACP, Er:YAG, Er:YAG+APF, Er:YAG+CPP-ACP, Er:YAG+APF+CPP-ACP. Gruplara göre yüzey hazırlama işlemleri uygulandıktan sonra örnekler pH siklusuna tabi tutuldu. Polarize ışık mikroskobu ile çürük lezyon derinliği, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzeyde oluşan yapısal değişiklikler değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde tek yönlü ANOVA, Tukey ve t-testi kullanıldı.Bulgular: Daimi dişlerde APF grubu, CPP-ACP ve Er:YAG gruplarından daha düşük lezyon derinliği gösterirken (p0,05). Hem süt hem de daimi dişlerde, lazerin kombine uygulamaları ile tek başına uygulanması karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of Er:YAG alone, and Er:YAG combined with APF or CPP-ACP treatments on caries resistance of permanent and primary teeth.Material and Method: The enamel samples were obtained from 42 primary teeth and 42 permanent teeth and randomly divided into seven groups; control, APF, CPP-ACP, Er:YAG, Er:YAG+APF, Er:YAG+CPP-ACP, Er:YAG+APF+CPP-ACP. Differenttreatment protocols were applied to the sample surfaces in each group, than the samples were submitted to pH cycle. Lesion depth was measured by PLM and the morphological changes on the sample surfaces were analyzed by SEM. The results were statistically analyzed by the one way ANOVA, Tukey and t-test.Results: Lesion depth in APF group was significantly lower than CPP-ACP and Er:YAG groups in permanent teeth (p0.05). The permanent andprimary teeth, there was no statistically significant difference between the groups of laser alone or laser combined with APF and laser combined with CPP-ACP (p>0.05).