Infertilite tedavisinde uygulanan ovulasyon indüksiyonunun gingival inflamasyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ovulation induction during infertility treatment on gingival inflammation
  1. Tez No: 326542
  2. Yazar: EMEL GEDİK MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; infertilite tedavisinde uygulanan ovulasyon indüksiyonunun, dişeti üzerine etkisinin ovulasyon indüksiyonu uygulanan ve uygulanmayan bireylerde dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürükte interlökin-1 beta (IL-1ß) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?) düzeylerinin saptanarak değerlendirilmesidir.Çalışmaya ovulasyon indüksiyonu uygulanmış, gingivitis teşhisi konmuş (Oİ) 30; ovulasyon indüksiyonu uygulanmamış gingivitis teşhisi konmuş (G) 15; ovulasyon indüksiyonu uygulanmamış periodontal sağlıklı (Ps) 16 birey seçilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden menstrual siklüsün 14. günü, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), cep derinliği (CD), sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapılmış; DOS ve tükürük örnekleri toplanmıştır. DOS örneklerinin hacim değerlendirmeleri Periotron8000 ile, DOS ve tükürükte IL-1ß ve TNF-? düzeyleri de ELİSA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için ANOVA, Tukey testi, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney-U testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.SKİ değerleri ve IL-1ß total miktarı değerleri ovulasyon indüksiyonu uygulanan kadınlarda diğer gruplardan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. DOS hacim değeri en yüksek Oİ grubunda bulunmuştur.Çalışmamızın sonuçları, ovulasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlarıninflamasyonun erken klinik bulgusu olan sondalamada kanamaya eğilimi arttırarak gingival inflamasyonun seyri üzerine etkisi olduğunu göstermiştir. İnfertilite tedavisininperiodontal durum üzerine etkilerinin ayrıntılarıyla belirlenebilmesi için uzun süreli ileri dönem çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effects of ovulation induction on the gingival tissues of women who are undergoing infertility treatment with investigation of gingival crevicular fluid (GCF) and saliva interleukin-1 beta (IL-1ß) and tumor necrosis factor alfa (TNF-?) levels.Thirty women with gingivitis, who were undergoing infertility treatment and subjected to ovulation induction (OI); 15 women with gingivitis, who had never used ovulation drugs (G) and 16 periodontally healty women who had never used ovulation drugs (Ps) were included in this study. The clinical data of all subjects were collected on the fourteenth day of the menstrual cycle to eliminate the possible contributing effects of menstruation on gingival inflammation. Clinical parameters including plaque index(PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD) were recorded. GCF and saliva samples were obtained from all subjects. IL-1ß and TNF-? levels of GCF and saliva samples were investigated by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). In this study ANOVA, Tukey test, Kruskal Wallis test, Mann-WhitneyU test and Pearson correlation test were used for statistical analysis.Bleeding on probing, and GCF total IL-1ß levels were significantly higher in OI group when compared to the other groups. GCF volume values were highest in OIgroup.Results of our study suggest that ovulation induction could effect gingiva by increasing the tendency to gingival bleeding. Further studies are required in order to determine the possible effects of ovulation induction on gingival inflammation.