Ivf uygulamasında 2 ve 3?üncü gün embriyo transferi yapılan hastalar ile 4 ve 5?inci gün embriyo transferi yapılan hastalarda gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy outcomes at patients that embryo transferred at 2ND and 3RD days vs. 4TH and 5TH days for ivf procedure
  1. Tez No: 391058
  2. Yazar: SELÇUK TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yardımcı üreme tekniklerin (YÜT)uygulamalarında temel amaç, gebelik elde etmekten, tek sağlıklı bebek doğumuna doğru gitmiştir. YÜT uygulamalarında başarıdan bahsedebilmek için temel kriter sağlıklı tek bebek doğumudur. İmplantasyon oranı düşü olduğu durumlarda gebelik oranlarını arttırabilmek için transfer edilen embriyo sayısı arttırılabilir. Ancak bu takdirde çoğul gebelik ve buna bağlı komplikasyonların görülme sıklığı da artacaktır. Yardımcı üreme teknikleri infertilite tedavisinde son aşamada başvurulacak bir tedavi şekli olup, henüz tedavinin verimliliği arzu edilen noktada değildir. Bu çalışmada amacımız, transfer edilen embriyo sayısı ve transfer gününün gebelik sonuçları üzerine etkisini ortaya koymak ve mümkün olan en iyi zamanlama ve yöntemi seçebilmektir. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Sağlığı Merkezimizde 6 Mart 2010-31 Temmuz 2012 tarihleri arasında YÜT uygulanan hastalara ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 531 hastanın kayıtları incelenmiştir. Hastalar embriyo transfer(ET) gününe göre 2 gruba ayrılmış olup, birinci grupta 2 ve 3. gün ET uygulanan hastalar diğer grupta 4 ve 5. gün ET uygulanan hastalara ait veriler değerlendirilmiştir. Ovulasyon indüksiyon protokolüne göre hastalar 4 gruba ayrılmış olup; birinci grupta herhangi bir ovulasyon indüksiyonu protokolü uygulanmayan, ikinci grupta kısa agonist protokol uygulanan, üçüncü grupta uzun agonist protokol uygulanan ve dördüncü grupta antagonist protokol uygulanan hastalara ait veriler değerlendirilmiştir. Transfer edilen embriyo sayısına göre hastalar 2 gruba ayrılmış olup, birinci grupta 1 ET uygulanan hastalar, diğer grupta ise 2 ET uygulanan hastalara ait veriler değerlendirilmiştir. Kimyasal gebelik, 7. hafta FKA(+) gebelik, 20. haftaya ulaşan gebelik sayısı, ikiz gebelik sayısı, doğum şekli, doğum haftası ve doğum ağırlığı parametreleri incelenmiştir. Embriyo transfer gününe göre oluşturulan gruplar arası karşılaştırmada, 4 ve 5. gün ET uygulanan hastalarda kimyasal gebelik oranları diğer gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olarak saptanmıştır. Ovulasyon indüksiyonuna göre oluşturulan gruplar arası karşılaştırmada, gruplar arasında herhangi bir parametre açısından fark bulunmamıştır. Transfer edilen embriyo sayısına göre oluşturulan gruplar arası karşılaştırmada, iki grup arasında gebelik oluşma potansiyeli ve devam eden gebelik sonuçları açısından anlamlı bir fark bulunmamış olup, 2 ET uygulanan hastalarda artan çoğul gebelik oranına istinaden erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi olumsuz gebelik sonuçlarının görülme riski artmış olarak saptanmıştır. Dördüncü veya 5. gün transferinde diğer günlere oranla gebelik oluşma potansiyeli açısından daha olumlu sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Transfer edilen embriyo sayısı bakımından gebelik oluşma potansiyeli ve devam eden gebelik oranlarında belirgin bir fark olmasa da 2 ET uygulanan hastalarda erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlarının arttığı görülmektedir. Elde ettiğimiz bulgulara göre daha olumlu gebelik sonuçları açısından uygun ve seçilmiş vakalarda 4 veya 5. gün 1 ET yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The main goal of assisted reproductive techniques has been evolved from obtaining pregnancy to healthy, singleton baby delivery. The main criter of success in ARTs is healty, singleton baby delivery. The number of embryos transferred may be increased to increase pregnancy rates in case of low implantation rates. Assisted reproductive techniques are the last option at infertility treatment and desired productivity has not been reached yet. In this study, our gol was to determine the role of number of transferred embryos and transfer date on pregnancy outcomes, and to choose best timing and technique. The data of women treated with ARTs at Obstetrics and Gynecolocy Department of Gülhane Military Medicine Academy between March, 6, 2010 and July, 31, 2012 was analyzed retrospectively. A total of 531 patient records were analyzed. Patients were divided into 2 groups according to embryo transfer (ET) day; patients recieving ET in 2nd or 3rd days were included into first group while patients recieving ET in 4th or 5th days were included into other group. Patients were divided into 4 groups according to ovulation induction protocole: in the first group no ovulation induction protocole was administered, in the second, third, and fourth groups short-action agonist, long-action agonist, and antagonist protocoles were used, respectively. Patients were divided into 2 groups according to transferred embryo numbers: patients recieving 1 ET were included in the first group while patients recieving 2 ETs were included in the other group. Parameters including chemical pregnancy, FHR (+) pregnancy, number of pregnancies reaching 20 weeks of gestation, number of twin pregnancies, delivery method, gestational age at delivery, and birth weight were analysed. When we compared the groups according to embryo transfer day, we found that chemical pregnancy rate was significantly increased at patients that embryos were transferred at 4th or 5th day. No significant difference was found for any parameter between ovulation induction subgroups. No significant difference was found when we compared pregnancy potantial and ongoing pregnancy outcomes between groups divided according to transferred embryo numbers; on the other hand, because of increased rate of multiple gestations, risk of adverse pregnancy outcomes including premature birth, low birth weight were increased at patients that recieved 2 ETs. We found that establishing a pregnancy with good outcomes was more likely at 4th or 5th day transfers. The number of transfered embryos didn?t alter pregnancy potantial and ongoing pregnancy outcomes but because of increased rate of multiple gestations, risk of complications including premature birth, low birth weight were increased at patients that recieved 2 ETs. According to our findings, we suggest administering 1 ET to eligible and selected patients at 4th or 5th day.