Periodontal sağlıklı, periodontitisli ve ortodontik tedavi gören bireylerin ağız kokusu değerlerinin halimetre ve gaz kromatografi ile tayini
The detection of halitosis amount of periodontal healthy, periodontitis individuals from orthodontic treatment by halimeter and gas chromatography
  1. Tez No: 326543
  2. Yazar: ÖZGE GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Taşınabilir bir sülfit monitörü olan Halimetre ve yine taşınabilir bir gaz kromatograf olan Oral Chroma, ağız kokusu teşhisinde yaygın olarak kullanılmakta olan cihazlardır. Bu çalışmanın amacı; periodontal açıdan sağlıklı, periodontitisli ve ortodontik tedavi gören bireylerde, tedavi sırasındaki uçucu sülfür bileşikleri miktarlarının Oral Chroma ve Halimetre yardımıyla belirlenmesi ve halitozis düzeylerinin gruplar arası kıyaslamalarının yapılmasıdır. Çalışmaya 30 Periodontitisli, 30 ortodontik tedavi gören ve 30 sağlıklı bireydahil edilmiştir. 90 bireyin nefeslerindekiuçucu sülfür bileşik değerleri hem Oral Chroma aleti ile hem de Halimetre cihazı ile ölçülmüştür. Gruplar arasındaki ağız kokusu ölçümlerinde Oral Chroma ve Halimetre arasında farklılık gözlenmemiştir. Her iki cihazla yapılan ölçümlerde gruplar arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ölçüm sonuçları periodontitisli grupta önemli derecede yüksek bulunmuştur. Periodontitisli grupta Halimetre ve Oral Chroma ölçüm değeri ile dil kaplama indeksi, plak indeksi, gingival indeks ve sondalama cep derinliği doğrusal bir ilişki gösterirken, sağlıklı grupta dil kaplama indeksi ve plak indeksi, ortodontik tedavi gören grupta ise sadece dil kaplama indeksi doğrusal bir ilişki göstermiştir. Sonuç olarak; dil kaplamasınınher iki cihazda da koku skorunun tahmin edilmesinde en belirleyici faktör olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Halimeterwhich a portable sulfide monitors, and Oral Chroma whicha portable gas chromatograph, are devices that are widely used in the diagnosis of halitosis. The purpose of this study is to determine the amount of volatile sulfur compounds ofperiodontal healthy volunteers, periodontitis, and individuals having orthodontic treatment by Halimeterand Oral Chroma and to perform comparisons between the groups in the levels of halitosis. Thirty patients with periodontitis, 30 patients receiving orthodontic treatment and 30 healthy subjects were included in the study. Volatile sulfur compounds value of 90 patients was measured by Halimeter and Oral Chroma. Oral halitosis measurements between the three groups did not differ significantly between Oral Chroma and Halimeter.The significant differences between groups were determined by both devices.Measurement results were determined significantly higher in periodontitisgroup.Tongue coating index, plaque index, gingival index, and probing pocket depth with the value ofOral Chroma and Halimeter results of oral halitosis showed a linear correlation inperiodontitis group. Tongue coatingindex, and plaque index with the value ofOral Chroma and Halimeter results oforal halitosis showed a linear correlation in healthy group. Tongue coating indexwith the value ofOral Chroma and Halimeter results of oral halitosis showed a linear correlation inorthodontic group. As a result, tongue coatingwas found to be the most decisive factorin estimating the odor score by both devices.