Ratlarda prenatal nikotin alımının diş sürmesi ve çene gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of prenatal exposure to nicotine on rat tooth eruption and mandibular development
  1. Tez No: 326551
  2. Yazar: TOLGA ATAİBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Planlanan çalışmada amaç; gebelik süresince farklı dozlarda intraperitonal yolla verilen nikotinin yavru ratlar üzerinde; erken veya düşük ağırlıklı doğuma neden olup olmadığını, alt çene gelişimindeki değişiklikleri ve diş sürmesi üzerine etkisini incelemek, dentin tabakasının ve odontoblast hücrelerindeki değişiklikleri histopatolojik ve stereolojik olarak değerlendirmektir.Çalışmada, 8 adet dişi (170-200g), 4 adet erkek (170-200g) Sprague Dawley türü rat kullanıldı. 4 ayrı kafeste, her kafeste, 2 dişi 1 erkek rat çiftleşmeleri için 2 gün tutuldu. 3 deney grubuna farklı dozlarda intraperitonal yolla nikotin tartrate enjeksiyonu yapılıp, kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmadı. Makroskobik olarak; yavru rat doğum ağırlıkları (gr), yavru rat doğum zamanları (gün), yavru ratların son ağırlıkları (gr), kemik mineral içeriği (gr), kemik mineral yoğunluğu (gr/cm²), mandibulanın morfometrik analiz bulguları (mm), diş sürme seviyesi (mm) ve mikroskobik ve stereolojik olarak; dentin hacmi, odontoblast tabakasının hacmi, histopatolojik farklılıklar değerlendirildi.Çalışmada incelenen parametreler değerlendirildiğinde; prenatal dönemde nikotin alımının doğan yavruların gelişiminde olumsuz bir rol oynadığı, bir bütün olarak tüm vücut sistemini etkilediği, buna göre diş sürmesi ve çene gelişiminde de eksiklikler meydana getirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; rats exposed different doses of nicotine delivered via intraperitoneal during pregnancy, to investigate the juvenile rats early or whether it is caused by low-weight births, to examine the effect of changes in the development of the mandibula and tooth eruption, to evaluate differences of layer of dentin and odontoblast cells by stereologically and histopathologically.In this study, 8 female (170-200g), 4 male (170-200g) Sprague Dawley rats were used. 4 seperate cages,each cage,2 female 1 male rats were 2 days for mating.Three experimental groups were exposed different doses of nicotine tartrate injection via intraperitoneal and there has not been any action to control group. Macroscopically, juvenile rats birth (g), juvenile rats delivery time (in days), juvenile rats final weights (g), bone mineral content (g), bone mineral density (g/cm2), of the mandible morphometric analysis findings (mm) the tooth eruption level (mm) and histological and stereological; dentin volume and odontoblast layer volume variations were evaluated histopathologically.The parameters examined in this study were evaluated; prenatal nicotine intake period, a negative role in the development of the offspring, affected body system as a whole and accordingly, tooth eruption and development of mandible caused by deficiencies is concluded.